Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Spa dla ducha

Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem "40 dni na pustyni". Organizatorzy chcą przypomnieć, jak ważne w życiu człowieka są wartości duchowe.

Plan jest bardzo ambitny. Organizatorzy chcą pokazać, że czas spędzony wspólnie na spektaklach, koncertach, dyskusjach oraz warsztatach poprzez swoje wartości uniwersalne, może być czasem refleksji dla każdego. A rozważania na poziomie filozoficznym, duchowym i kulturalnym mogą być swego rodzaju „spa dla ducha”.

Teatr

Na pierwszy plan mocno wybijają się propozycje teatralne. W ramach festiwalu zostanie zorganizowanych siedem spotkań teatralnych wokół siedmiu grzechów głównych. Siedmiu aktorów spotka się z siedmioma literatami. Każdy aktor wybierze grzech, z którego istotą będzie publicznie chciał się zmierzyć. Wspólnie w zaproszonym przez aktora literatem stworzą spektakl. Całość odbędzie się w miejscu, które uznają za odpowiednie do kontekstu. Będą mogli wciągać w rozmowę publiczność lub łączyć się z ludźmi będącymi w innych miejscach świata.

Obecność w tym projekcie potwierdzili: Katarzyna Herman, Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Magdalena Kuta, Grzegorz Mielczarek, Maciej Kowalik oraz Tomasz Man, Ernest Bryl, Wojciech Tomczyk, Marek Kochan. Reżyseria: Redbad Klijnstra. Muzyka: Jan Duszyński. Scenografia i kostiumy: Joanna Kaczyńska.

Spa dla ducha   Szczegółowy program 6. edycji można znaleźć na stronie Gorzkiezale.pl/Program Materiały prasowe festiwalu.

Koncerty

Jedną z głównych gwiazd festiwalu będzie z pewnością Ewa Bem. Pierwsza dama polskiego jazzu razem z kompozytorem Andrzejem Jagodzińskim podejmą się jazzowej interpretacji tradycyjnych polskich pieśni pasyjnych. Inna muzyczna propozycja to koncert „Płaczcie anieli” w wykonaniu Joanny Słowińskiej. Składają się na niego pieśni pasyjne i wielkanocne, a także współczesne kompozycje wokół tajemnicy Wielkiego Piątku. Koncert miał swoją premierę w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie.

Na zakończenie festiwalu jest przewidziany koncert Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. Muzyczne wydarzenie w barkowym wykonaniu planowane na Dworcu Centralnym już rozpala wyobraźnię.

Spotkania i debaty

W ramach Festiwalu przewidziano cykl rozmów z ludźmi kultury i sztuki (teatru, literatury, muzyki) oraz duchownymi na temat zagadnień takich jak zwątpienie, zagubienie, melancholia, cierpienie, Bóg, ale także o współczesne odczytanie grzechów, relacji sztuki i religii. W zależności od tematyki spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmowe, odczyty poezji. M.in.  zaplanowana rozmowa z reżyserem Grzegorzem Jarzyną wokół jego zainteresowania matafizyką i teologią, o zwątpieniu i poszukiwaniu, w kontekście jego sztuk teatralnych. Inni planowani goście to jeszcze: poetka Julia Hartwig, poeta Przemysław Dakowicz, ekonomista prof. Krzysztof Rutkowski, a także duchowni, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz czy związany ze środowiskiem Więzi ks. Andrzej Draguła.

Specjalnie dla dzieci

Z myślą o najmłodszych powstał pomysł zajęć edukacyjnych i plastycznych związanych z polskimi tradycjami wielkopostnymi i wielkanocnymi. Celem spotkania jest odtworzenie Jerozolimy z czasów Jezusa, budowa budynków, uliczek, fortyfikacji; nauka i wczucie się w realia czasów życia i śmierci Jezusa poprzez mądrą zabawę. Zajęcia poprowadzą architekci z grupy Archidzieciaki.

6. edycja Festiwalu Gorzkie Żale startuje 29 marca i potrwa do 13 kwietnia. Tutaj można znaleźć szczegółowy program  z datą i miejscem poszczególnych wydarzeń.

 

 

 

 

 

 

 

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy