Miasto stworzyło mapę problemów społecznych i poprosiło organizacje pozarządowe i kościelne o pomoc. Tak powstały Dziecięce Strefy Wsparcia STONOGA, które zajmą się potrzebami edukacyjnymi dzieci.
Do stworzenia mapy problemów społecznych w Warszawie posłużono się danymi z urzędów dzielnicowych. Pod uwagę brane były wskaźniki korzystania z pomocy społecznej, świadczeń Funduszu Alimentacyjnego, wpisanie rodziny do rejestru Niebieskiej Karty.
Jak się okazało, problemy funkcyjne rodzin dotyczą całego miasta, nie tylko piętnowanej Pragi.
STONOGA to projekt miasta, który zrzesza rożne organizacje, mające pomóc dzieciom z okręgów wyznaczonych na mapie.
Pedagodzy monitorują frekwencje uczniów w szkołach, ich wyniki w nauce, prowadzą zajęcia pozaszkolne, także terapeutyczne.
Programem objętych jest prawie 1800 dzieci z 12 szkół na Pradze. W ramach programu wyremontowano i doposażono 46 świetlic. „Światoteka”, która mieści przy ul. Szwedzkiej uruchomiła radio, a w wiosenne plany wpisała już kino plenerowe i spotkania z reżyserami.
- Dzięki projektowi urzędu miasta mamy nowy sprzęt i szanse na rozwijanie naszych projektów bez problemów przez najbliższe półtora roku. Najbardziej potrzebni jesteśmy w weekendy, kiedy nie ma szkoły, ale za to dzieci mają dużo czasu wolnego - mówi Jarosław Adamczuk, szef „Światoteki”.
Na obszarze Pragi działa już 5 Lokalnych Systemów Wsparcia: BAZA Akcja Zintegrowanej Animacji, „Tu Praga Waw PL”, „Partnerstwo dla Dzieci Pragi Południe” , „My Targówek” oraz „Lokalny System Wsparcia na Targówku Mieszkaniowym”. Ratusz planuje utworzyć 9 podobnych systemów po lewej stronie Wisły.