Warszawa stawia na rower. Urząd miasta bierze się za budowę i modernizację ścieżek rowerowych.
Warszawski raport rowerowy 2013 nie pozostawia złudzeń - warszawiacy pokochali jazdę na rowerze. Popularny system Veturilo zdobył serca 150 tys. użytkowników, co przełożyło się na ponad 2,2 mln wypożyczeń w zeszłym roku. W tym, jak mówią urzędnicy ratusza, słoneczne dni zachęciły do kolejnych 100 tys. wypożyczeń. - To jeden z 8 największych systemów wypożyczeni roweru miejskiego w Europie - chwalił inicjatywę Łukasz Puchalski, pełnomocnik Prezydenta m. st. Warszawy ds. komunikacji rowerowej, podczas debaty "Rowerowa rewolucja” z cyklu „Warszawa 2.0”, która odbyła się na Pradze Płd.
I właśnie Praga Płd. i Ursus walczą o nowe stanowiska roweru miejskiego w swoich dzielnicach. Obecny na debacie Jarosław Karcz, wiceburmistrz Pragi Płd. zapewnił, że trwają zaawansowane rozmowy w sprawie montażu stacji m.in. przy Rondzie Wiatraczna. Gorzej z rowerami w Ursusie. - Związane jest to przede wszystkim z kosztami konserwacji z powodu odległości - tłumaczył Łukasz Puchalski. - Nie chcę składać zapewnień, o tym, że stacje powstaną, bo jeszcze nie wiem - dodał.
Co pewne ratusz zwiększy liczbę parkingów rowerowych, na wzór tych, które znajdują się przy stacji Ursus Niedźwiadek. Zapowiadana jest rozbudowę ścieżek rowerowych, kontrapasów i dopuszczenie ruchu rowerowego na pasach dla autobusów.
W tej chwili w Warszawie jest ok. 370 km dróg i pasów rowerowych. Plany na 2014 r. zakładają wytyczenie ok. 60 km nowych odcinków - budowę kilku nowych dróg, m.in. Nadwiślańskiego Szlaku Rowerowego, na ul. Świętokrzyskiej i Prostej, Waryńskiego, Kleszczowej, Wołoskiej, al. Jana Pawła II (na odcinku od kina Femina do ronda ONZ), Grójeckiej, Ostrobramskiej, Wysockiego i Czerniakowskiej. Powstaną liczne pasy rowerowe - m.in. na al. Wojska Polskiego, ul. A. Dawidowskiego, Saskiej, Wóycickiego, Obozowej i Markowskiej. Do 2020 r. ma powstać ponad 500 km ścieżek i dróg uprzywilejowanych dla rowerów.