Pierwsze w Polsce rekolekcje Winnica Racheli dla osób z syndromem postaborcyjnym odbędą się w archidiecezji warszawskiej.
Ogromna duchowa ciemność, depresja, żal, złość i wyrzuty sumienia. Na syndrom postaborcyjny cierpią nie tylko kobiety, które zabiły własne dziecko. Traumę przeżywają także ojcowie, którzy na to pozwolili, matki, które takie rozwiązanie doradzały swoim córkom, czy studenci ginekologii, którzy, przerywając ciążę, zdobywali lekarską praktykę. Ból dotyka każdego, niezależnie od wyznania.
W archidiecezji warszawskiej ruszają pierwsze w Polsce weekendowe rekolekcje "Winnica Racheli", przygotowane dla wszystkich cierpiących emocjonalnie i duchowo z powodu uczestnictwa w aborcji. Adresowane są także do osób, które chcą dowiedzieć się, jak pomagać osobom z postaborcyjnym syndromem.
Pomysł na rekolekcje dedykowane określonej grupie przyszedł do Polski z USA. 28 lat temu dr Teresa Karminski-Burke w jednej z parafii w stanie Pensylwania zorganizowała grupę wsparcia, a następnie dni skupienia dla osób przeżywających poaborcyjną traumę. Jako jedna z pierwszych osób wiarę w Boga połączyła w nich z psychologiczną wiedzą.
- Rekolekcje prowadzone są obecnie w 72 krajach na całym świecie. Ich program umożliwia przeżycie żałoby, doświadczenie Bożego przebaczenia i uzdrowienia. Są tak zaprojektowane, aby stworzyć warunki, w których możliwe będzie przeżycie spotkania z żywym Bogiem. To On zezwala na wyrażenie żalu, na wypowiedzenie wszystkiego, co kobieta tłumiła przez lata. Tak naprawdę od tego momentu zaczyna się proces przebaczenia - wyjaśnia Hanna Potrapeluk, koordynatorka "Winnicy Racheli" w Polsce. I dodaje: - W wielu fragmentach Pisma Świętego znajdujemy obrazy, w których Bóg mówi o przywróceniu ogołoconych winnic do świetności. To dzieje się podczas tych rekolekcji.
W procesie przebaczenia i uzdrowienia pomóc mają symbole, m.in. kamień, bandaż, list napisany do własnego dziecka, dyplom "Świadectwo Życia” czy przeżycie żałobnego nabożeństwa. Ważnym elementem są także biblijne medytacje, pomagające otworzyć się na Boże miłosierdzie. Podczas rekolekcji jest także czas na adorację Najświętszego Sakramentu i spowiedź.
- Wielu uczestników kończy weekend w pojednaniu z Bogiem, dlatego zachęcamy, by więź tę dalej pielęgnować. Być może z czasem - podobnie, jak w USA - rekolektanci sami stworzą grupę, w której będą mogli dzielić się dalszym działaniem Boga w ich życiu. Naszym głównym celem jest organizowanie rekolekcji, które - w zależności od potrzeb - można powtarzać - mówi H. Potrapeluk.
Organizatorzy chcą powołać kolejne zespoły, by program mógł być realizowany także w innych diecezjach.
Rekolekcje "Winnica Racheli" odbędą się od 25 do 27 kwietnia w domu rekolekcyjnym pod Warszawą. Zapisy i bliższe informacje: winnica.racheli@gmail.com.