Wolontariusze będą obecni w miejscach oficjalnych obchodów, podczas różnych wydarzeń rocznicowych, będą dyżurować w punktach informacyjnych i nieść wsparcie powstańcom z Warszawy i spoza niej.
- Chcemy w ten sposób, dzięki pracy wolontariuszy, wspierać także inne stołeczne inicjatywy. Szukamy 450 osób chętnych do działania, chcących poznać kulisy dużego wydarzenia, jakim będzie rocznica Powstania Warszawskiego. To sposób otarcia się o historię, zwłaszcza że 70 lat temu rówieśnicy tych wolontariuszy brali udział w obronie wolności Warszawy - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz. - Na szczęście przez ostatnie 70 lat nie było potrzeby obrony tej wolności ponownie, ale - jaki widać po ostatnich wydarzeniach na Ukrainie - nic nie jest dane na zawsze - dodaje prezydent Warszawy.
Wolontariusze będą obecni w miejscach oficjalnych obchodów, podczas różnych wydarzeń rocznicowych, będą dyżurować w punktach informacyjnych i nieść wsparcie powstańcom z Warszawy i spoza niej. Będą prowadzić także warsztaty edukacyjne w szkołach.
- Bez obaw. Nie wymagamy od nich znajomości historii. Zapewnimy im odpowiednie szkolenia, a także wyposażenie. Po obchodach otrzymają zaś specjalne certyfikaty - zapowiada Jan Ołdakowski, szef Muzeum Powstania Warszawskiego.
Formularz rekrutacyjny dostępny jest na stronie internetowej muzeum: www.1944.pl. Dolna granica wieku dla osoby, która może zostać wolontariuszem podczas obchodów, to 14 lat, górnej granicy wieku nie ma. Rekrutacja będzie trwała do 15 maja.
- Wolontariusze będą nam potrzebni, bo na obchody 1 sierpnia do Warszawy przyjedzie ponad 700 osób, w tym prawie 400 uczestników Powstania Warszawskiego z całego świata - zapowiada H. Gronkiewicz-Waltz.
Muzeum Powstania Warszawskiego szacuje, że na świecie żyje ok. 3340 powstańców warszawskich.