Nowy numer 43/2020 Archiwum

Świadectwa świętości

Do kin wchodzi nowy film o Janie Pawle II. - Proces beatyfikacyjny rozpoczął się dziewięć lat temu, widziałem potrzebę napisania ostatniego rozdziału - mówił o filmie ks. Sławomir Oder, postulator procesu kanonizacyjnego papieża Polaka.

W siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się prezentacja dokumentu "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa Świętości". Obecny podczas spotkania z dziennikarzami reżyser, Piotr Dziubak opowiedział o jego wyjątkowości. - W tym filmie nie ma wywiadów z biskupami, kardynałami, profesorami, są prości ludzie, którzy opowiadają dlaczego osoba Jana Pawła II jest dla nich święta - wyjaśnił reżyser.

90 minutowy dokument to świadectwa osób z różnych zakątków świata - od mieszkańców północnej Kanady po Rwandę, Meksyk czy Reykjavik. Wszystkie mówią o śladach świętości, które w życiu bohaterach filmu zostawił Jan Paweł II.

- Wśród nich nie zabrakło także historii Floribeth Diaz, Kostarykanki, cudownie uzdrowionej za przyczyną Jana Pawła II oraz zakonnicy s. Marie Simon-Pierre, uzdrowionej z choroby Parkinsona - mówił Piotr Dziubak.

Z kolei ks. Sławomir Oder wyjaśnił, że film ten był dla niego naturalną potrzebą serca. - Widziałem potrzebę napisania ostatniego rozdziału procesu, który rozpoczął się dziewięć lat temu. Większość świętych dotyczy przeszłości, Jan Paweł II nadal wpływa na życie wielu osób i to mnie zafascynowało. Po zamknięciu procesu kanonizacyjnego nadal przychodziły świadectwa dotyczące życia i duchowości Jana Pawła II - mówił ks. Oder.

Dodał także, że podczas realizacji filmu szukał odpowiedzi na trzy pytania: Po co jest święty? Jak zostać świętym? Co zrobić z dziedzictwem świętości?

Odpowiedzi znalazł w świadectwie starej Eskimoski, s. Teresy z Myanmar i dziewczyny z Libanu.

Obecni na konferencji Krzysztof Witkowski, dyrektor Muzeum Monet Jana Pawła II w Częstochowie oraz Artur Witkowski z Mennicy Papieskiej w Częstochowie poinformowali o edycji unikatowej monety - pierwszej w dziejach w kształcie mapy Polski.

Uzyskane z jej sprzedaży pieniądze zostaną przeznaczona na wielki koncert w Częstochowie i wyposażenie lecznicy dla bezdomnych w tamtejszej Dolinie Miłosierdzia.

Dokument "Jan Paweł II - Santo subito. Świadectwa Świętości" (90 min.) wejdzie do kin 2 maja i będzie wyświetlany na 130 ekranach TIM CINEMA.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.