Nowy numer 43/2020 Archiwum

Warszawa podziękuje za kanonizację

W tym roku uroczystości pod posągiem Jezusa Miłosiernego w parku Moczydło będą warszawskim dziękczynieniem za dar kanonizacji obydwu papieży: Jana XXIII i Jana Pawła II.

Uroczystości pod figurą Jezusa Miłosiernego (róg ulicy Deotymy i Górczewskiej) rozpoczną się 27 kwietnia o godz.15. Mszy św. będzie przewodniczył bp pomocniczy Rafał Markowski.

Bezpośrednio po uroczystości odbędzie się Koncert Papieski w wykonaniu Kwintetu Dętego "Favori" wraz z solistami.

Święto Miłosierdzia Bożego zostało ustanowione przez papieża Jana Pawła II w 2000 r. podczas kanonizacji siostry Faustyny Kowalskiej. W Warszawie główne uroczystości obchodzone są na Woli, gdzie znajduje się klasztor, do którego zapukała św. Faustyna Kowalska. To właśnie tam, w Zgromadzeniu Matki Bożej Miłosierdzia przy ul. Żytniej, rozpoczęła swój postulat.

Posąg Jezusa Miłosiernego dłuta prof. Gustawa Zemły powstał jako wotum przełomu. Uroczyste odsłonięcie odbyło się 7 kwietnia 2001 roku. Aktu poświęcenia dokonał ks. kard. Józef Glemp. Od tego czasu rokrocznie w tym miejscu obchodzi się uroczyście Święto Miłosierdzia Bożego. Metropolita warszawski, ks. kardynał Kazimierz Nycz, który przewodniczył liturgii 30 marca 2008 r., zaapelował, aby to miejsce uczynić "Warszawskimi Łagiewnikami".

Co roku w Święto Miłosierdzia gromadzi się tu tysiące warszawiaków, szczególnie w Godzinę Miłosierdzia, czyli o 15. Siostra Faustyna została poproszona przez Jezusa, aby ta godzina w szczególny sposób czczona była na ziemi. Upamiętnia ona konanie Jezusa na krzyżu za grzechy ludzkości.

Organizatorem uroczystości jest Proboszcz Parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny na Warszawskim Kole ks. dr Zbigniew Godlewski oraz Urząd Dzielnicy Warszawa Wola.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.