Nowy numer 13/2024 Archiwum

Jak Jezus w Getsemani

W katedrze praskiej powstała kaplica adoracji Najświętszego Sakramentu. W planach jest stworzenie grona osób, które pełnić będzie czuwające dyżury przed Jezusem Eucharystycznym.

- Do katedry w ciągu całego dnia przychodzą ludzie. Bliskość szpitala, dogodny węzeł komunikacyjny, migracje, a także ok. 15 tys. parafian powoduje, że ciągle w świątyni ktoś jest. Ludzie przychodzą często na tzw. „krótki pacierz”. Katedrę odwiedzają też turyści. W perspektywie budującego się metra, wstępujących będzie jeszcze więcej. Aż się prosiło, by przygotować specjalne miejsce do modlitwy – wyjaśnia ks. Bogusław Kowalski, proboszcz parafii św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika.

Pomieszczenie nie jest wielkie, ale za to osobne. Dzięki temu  pogrzeby i śluby nie powodują schowania Najświętszego Sakramentu. Ma przygotowanych 16 miejsc do klęczenia. Dostawiane są też krzesła. Monstrancję chroni gruba szyba, z zarysem wizerunku Maryi i Jezusa. Całość cechuje się prostym, ale jednocześnie bardzo sakralnym charakterem. Jak zauważyła jedna z odwiedzających ją osób, gdy się tylko wchodzi, przestrzeń sacrum od razu wciąga człowieka.

Kaplica  została poświęcona 27 kwietnia przez abp Henryka Hosera i od tego czasu nieustannie cieszy się dużym zainteresowaniem wiernych. - Przychodzę tu co godzina, czasami co dwie. Ludzie są w niej cały czas. W czasie koronki się nie mieszczą, bo jest ponad 30 osób. Stoją wtedy w przedsionku – wyjaśnia ks. Kowalski.

W planach jest stworzenie grona osób pełniących dyżury przed Najświętszym Sakramentem na wzór Bractwa Adoracyjnego działającego w kościele św. Józefa na Kole.  - Jeśli byliby chętni, zarówno osoby indywidualne jaki wspólnoty, z parafii jaki i spoza to kaplica byłaby czynna również przez jedną pełna dobę. Chodzi o noc z czwartku na piątek, bo właśnie wtedy Pan Jezus trwał na modlitwie w ogrodzie Oliwnym. Zbieranie deklaracji od chętnych zaplanowaliśmy na 18 maja – informuje ks. proboszcz.

Kaplica powstała dzięki wielkiemu zaangażowaniu parafian i abp Hosera. Zaprojektował ją Mariusz Drapikowski, artysta plastyk, który jest autorem mi.in. Tryptyku Jerozolimskiego czy Bursztynowej Sukienki Matki Bożej Częstochowskiej.

Jest otwarta codziennie od godz. 8.30 do 18. W  maju i czerwcu ze względu na nabożeństwa, czuwanie przed Najświętszym Sakramentem będzie trwało do 17.30.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy