O tajemnicach wszechświata w Emiku Junior na spotkaniu z czytelnikami opowiadał Tomasz Rożek, szef działu nauka w GN. Po spotkaniu podpisywał swoją nową książkę "Kosmos".
Bardzo chciał studiować medycynę. Został jednak doktorem fizyki i jednym z najbardziej znanych popularyzatorów nauki w Polsce. - Moi rodzice mieli bardziej ścisłe wykształcenie. Nie dostałem się na medycynę i postanowiłem rok studiować na nowo otwartym kierunku na Uniwersytecie Śląskim, na fizyce medycznej. I tak zostałem fizykiem - mówił czytelnikom Tomasz Rożek.
W miarę kolejnych jego odpowiedzi na pytania prowadzącej spotkanie dziennikarski Anny Dziewit, do grona słuchaczy dołączało coraz więcej klientów Empiku. Nie zabrakło pytań o czarną dziurę, czy ma dno i czy ziemia kiedyś do niej wpadnie. Tutaj dziennikarz GN miał dwie wiadomości, oczywiście dobrą i złą. - Ziemia kiedyś wpadnie do czarnej dziury, ale nie stanie się to tak szybko. To kwestia miliardów lat - mówił.
Tomasz Rożek w rozmowie z młodym miłośnikiem kosmosu Mariusz Majewski /GN Dużą uwagę wzbudził wątek życia pozaziemskiego i pytania, dlaczego tak mało teraz lata się w kosmos i czy będzie można to robić turystycznie. - Moglibyśmy już teraz polecieć w niektóre miejsca, ale nie ma takich wypraw, bo nie wiadomo, kto miałby za to zapłacić. Skończyła się zimna wojna, kiedy to w wyścig zbrojeń wpisany był wyścig kosmiczny, bo ta technologia mogła być wykorzystana do produkcji pocisków międzykontynentalnych - tłumaczył Tomasz Rożek. Jego zdaniem, w przyszłości badania kosmiczne staną się domeną nie państw, ale prywatnych firm. - To Facebook albo Google będą latać w kosmos, jeśli stanie się to dla nich opłacalne - wyjaśniał.
Spotkanie przyciągnęło czytelników w różnych przekroju wiekowym. Nie brakowało rodziców z dziećmi. Można było usłyszeć kilka opinii, że autor trudne naukowe kwestie wyjaśnia tak obrazowo, że trafiają one i do starszych, i do młodszych. W książce, w piętnastu rozdziałach nie brakuje takich porównań. Można się dowiedzieć, co ma ambulans do galaktyki albo basen olimpijski z ziarenkami piasku do gwiazd w galaktyce.
Wydany przez wydawnictwo W.A.B "Kosmos" to pierwsza część trylogii, która zaplanował Tomasz Rożek. Bohaterami kolejnych części będą człowiek i mikroświat.
Zapraszamy na kolejne spotkania w Warszawie z szefem działu "Nauka" GN wokół tej książki. Najpierw 24 maja od 13.00 do 14.30 na Stadionie Narodowym podczas Warszawskich Targów Książki. Później w planetarium w Centrum Nauki Kopernik 30 maja o 11.00.