Nowy numer 48/2020 Archiwum

Studia w duchu papieża Franciszka

Na Wydziale Teologicznym UKSW powstaje nowa specjalność, która połączy pomoc społeczną z wiarą chrześcijańską. - To oferta dla młodych społeczników - przekonują jej inicjatorzy.

Na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego na Wydziale Teologicznym od października będzie można studiować Integralną pomoc społeczną i promocję społeczną.

- To jest coś zupełnie nowego, coś w duchu papieża Franciszka, połączenie pomocy społecznej z wiarą - tłumaczy ks. dr hab. Bartosz Adamczewski z UKSW, inicjator nowej specjalności. I dodaje: - Wielu młodych ludzi już w szkole uczy się wolontariatu, wychodzenia do innych i pomocy, potem ten kapitał często się marnuje. Nasza specjalność to doskonałe miejsce dla młodych społeczników. Potrzeba osób, które potrafią zajmować się pomocą człowiekowi z punktu widzenia chrześcijaństwa.

Integralna pomoc i promocja społeczna to jednolite studia magisterskie. - Staramy się szeroko spojrzeć na człowieka i sprawy społeczne - mówi ks. Adamczewski. Dlatego studenci podczas pięcioletnich studiów będą mogli zapoznać się z zagadnieniami z zakresu teologii, a także szeroko rozumianej pomocy i promocji społecznej: duchowości cierpienia, socjologii, psychologii, podstaw terapii uzależnień, organizacji pomocy społecznej, promocji kulturowej osób marginalizowanych, religii i kultury emigrantów, aktywizacji zawodowej bezrobotnych, prawa i funduszy w obszarach pomocy społecznej.

Absolwenci nowo otwartej specjalności będą mogli podjąć pracę w domach opieki społecznej, hospicjach, ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych i opiekuńczo-leczniczych, pracować z emigrantami, bezdomnymi, bezrobotnymi, rodzinami czy osobami uzależnionymi, a także w instytucjach zajmujących się pomocą społeczną i szkoleniem wolontariatu.

- Ludziom z marginesu społecznego, oprócz fachowej pomocy, potrzeba wiary i twórczego podejścia do życia. Oni potrzebują najgłębszej motywacji, która pomoże im wyjść z cienia, zakompleksienia, przekona ich, że są ukochanymi dziećmi Boga i mają wiele do zaoferowania innym. Twórcza ewangelizacja także będzie zadaniem naszych absolwentów - tłumaczy ks. Adamczewski.

Rekrutacja na specjalność Integralna pomoc społeczna i promocja społeczna rozpocznie się 2 czerwca i potrwa do 4 lipca. Oprócz punktów z egzaminu maturalnego z języka polskiego, języka obcego i przedmiotu do wyboru pod uwagę będą brane punkty uzyskane na rozmowie kwalifikacyjnej. Szczegóły na stronie: www.teologia.uksw.edu.pl/integralna.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama