Czy przetrwają?

Mają nie tylko fundamentalne znaczenie w utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej oraz języka polskiego, ale są także przeciwwagą dla propagandy rosyjskiej w krajach byłego Związku Sowieckiego. W Senacie odbyła się konferencja dla Polskich Mediów na Wschodzie.

- Otrzymaliśmy dofinansowanie 800 zł miesięcznie - mówi Sabina Mailnowska dyrektor TV Polwowosku. - Jesteśmy pierwszą telewizją po polsku na terenie zachodniej Ukrainy. W redakcji pracuje 15 osób. Jak mamy być profesjonalną telewizją za takie pieniądze? - pyta.

Do Warszawy przyjechało blisko 40 polskich dziennikarzy z Łotwy, Litwy, Białorusi i Ukrainy, aby dyskutować na temat trudności z jakimi zmagają się na co dzień. Konferencję otworzył wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski. Głos zabierali także m. in: A.ndrzej Person, przewodniczący senackiej Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Adam Lipiński , przewodniczący sejmowej Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz przedstawiciele polskich mediów na Wschodzie i organizacji pozarządowych.

Do 2012 r. środki na wspieranie Polonii i Polaków za granicą (w tym na opiekę nad mediami) znajdowały się w dyspozycji Senatu RP. W roku 2012 w/w środki zostały przesunięte do budżetu Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wprowadzane wiosną zmiany oraz pierwsze decyzje dotyczące podziału środków finansowych spowodowały poważne problemy wielu polskich redakcji działających na Wschodzie. Część mediów redukowała nakłady, niektóre były zmuszone do zawieszenia swojej działalności (np. na Łotwie w 2012 r. nie ukazał się żaden numer jedynej polskiej gazety w tym kraju „Polak na Łotwie”). Konferencja w 2013 roku, która została zwołana w konsekwencji, przyjęła szereg postulatów, z których znaczna część została zaakceptowana przez MSZ. Zwiększone zostały środki przekazywane polskim mediom na Wschodzie oraz wprowadzono dwuletni system realizacji projektów. Jednak, jak twierdzą polscy dziennikarze ze Wschodu, wciąż pozostaje szereg spraw wymagających zmian i uregulowania.

Podczas spotkania w Senacie utworzono Federację Polskich Mediów na Wschodzie. Media te mają nie tylko fundamentalne znaczenie w utrzymaniu polskiej tożsamości narodowej oraz języka polskiego, ale są także przeciwwagą dla propagandy rosyjskiej w krajach byłego Związku Sowieckiego. Federacja będzie forum wymiany doświadczeń między polskimi redakcjami oraz reprezentantem polskich środowisk medialnych działających na tamtych terenach. Partnerem i jednym z głównych organizatorów Federacji jest Fundacja Wolności i Demokracja, organizacja założona w 2005 r. w celu wspierania Polaków na Wschodzie oraz przemian demokratycznych na obszarze postsowieckim. Fundacja swoją działalnością wspiera ponad dwadzieścia polskich redakcji na terenie Białorusi i Ukrainy, dzięki czemu polskie gazety, programy radiowe i telewizyjne trafiają do kilkudziesięciu Polaków na Kresach. Fundacja prowadzi także portal Kresy24.pl, informujący o najważniejszych wydarzeniach związanych z życiem Polaków na Wschodzie oraz polityką wschodnią. Opiekuje się blisko 200 szkołami i punktami nauczania języka polskiego na Ukrainie, upamiętnia polskie dziedzictwo na Kresach oraz Żołnierzy Wyklętych, którzy do początku lat 50. walczyli na terenach Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..