Nowy numer 33/2018 Archiwum

Maria noblistka patrzy na Wisłę

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i François Hollande odsłonili 4 czerwca na Nowym Mieście pomnik Marii Skłodowskiej-Curie.

Prezydenci Polski i Francji Bronisław Komorowski i François Hollande odsłonili 4 czerwca na Nowym Mieście pomnik Marii Skłodowskiej-Curie. To dar Stowarzyszenia Członków Legii Honorowej i francuskiego Narodowego Orderu Zasługi dla mieszkańców Warszawy i symbol przyjaźni polsko-francuskiej.

Rzeźba przedstawiająca dwukrotną noblistkę stanęła 200 metrów od ul. Freta 16, czyli miejsca jej urodzenia, w pobliżu gotyckiego kościoła Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny nad wiślaną skarpą u wylotu ul. Kościelnej. Rzeźba dłuta Bronisława Krzysztofa "spogląda" na Wisłę, skarpę i praski brzeg. W ręku trzyma symbol graficzny polonu.

To kolejny pomnik polskiej noblistki w Warszawie. W 1935 roku odsłonięto pomnik noblistki przed Instytutem Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie (dawniej Instytut Radowy).

Skłodowska-Curie jest jedyną kobietą, która otrzymała Nobla dwukrotnie, a także jedynym uczonym, któremu przyznano Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. W 1903 roku wspólnie z mężem Piotrem Curie i fizykiem Henri Becquerelem otrzymała Nobla z fizyki za badania nad promieniotwórczością. W 1911 r. za odkrycie nowych pierwiastków: polonu i radu nagrodzono ją Nagrodą Nobla w dziedzinie chemii.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma