Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wszystkie twarze Jana Pawła II

Postać papieża wpisana w hostię, w kapliczkę, w szklaną soczewkę... Ponad 70 najwybitniejszych polskich medalierów stworzyło prace na wystawę "Mój Jan Paweł II. 2014".

Są niezwykłe: szklane, drewniane, ceramiczne, kolorowane ogniem, zamknięte w formie elipsy, gwiazdy Dawida czy kapliczki wygrywającej ulubioną przez papieża "Barkę". 350 medali, upamiętniających pontyfikat Jana Pawła II, ale będących też osobistym hołdem dla jego świętości, pokazano na Zamku Królewskim.

- Wystawa zrodziła się z konstatacji faktu, że większość medali związanych z osobą papieża to dzieła okolicznościowe, najczęściej dokumentujące wydarzenia pontyfikatu. Pozostawał pewien obszar ogromnie interesujący, dość skromnie eksplorowany. Chodzi o medale, które powstają z bardzo osobistej inicjatywy twórców. Dzieła autorskie w pełnym znaczeniu słowa. Zainspirowane tym, co "w duszy gra". Skierowałem więc zaproszenie wobec polskich artystów medalierów do uczestnictwa w stworzeniu kolekcji: 'Medalierzy polscy. Mój Jan Paweł II. 2014'. Jest jeszcze dodatkowy walor ich prac: ich życie biegło w czasie pontyfikatu Jana Pawła Il. Słuchali jego słów, patrzyli na podejmowane działania, spotykali Go, czasem bardzo bezpośrednio, współdzielili losy wspólnej Ojczyzny - mówi Bernard Marek Adamowicz, zbieracz medali z Legnicy.

Wydarzenie organizowane jest pod patronatem honorowym metropolity warszawskiego kardynała Kazimierza Nycza. Ekspozycja powstała we współpracy Zamku Królewskiego w Warszawie, Muzeum Jana Pawła ll i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenia Absolwentów DZIEŁO - przy Fundacji Episkopatu Polski "Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Mecenasem wystawy jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzieła poświęcone upamiętnianiu wydarzeń pontyfikatu realizowane były od samego początku posługi papieskiej Jana Pawła ll. Medale powstawały m.in. z okazji kolejnych pielgrzymek Papieża do Ojczyzny, rocznic, nadawania papieskiego patronatu instytucjom, stając się dziełami przede wszystkim okolicznościowymi.

Kolekcja medalierska, która jest przedmiotem wystawy, składa się z prac ponad 70 polskich współczesnych artystów medalierów, którzy stworzyli specjalnie dla jej powstania dzieła poświęcone pamięci Jana Pawła ll. Są to prace bardzo osobiste, mówiące o przemyśleniach, wydarzeniach z życia prywatnego.

Grono zaproszonych artystów oddaje również wysoki i uznany w świecie poziom polskiej szkoły medalierskiej. Wielu autorów to nauczyciele akademiccy polskich uczelni artystycznych, członkowie prestiżowej międzynarodowej federacji medalierskiej FIDEM oraz laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów rzeźbiarskich i medalierskich.

Wystawa czynna od poniedziałku do soboty w godz. 10-18; we czwartki - do 20.00, w niedziele - od 11.00 do 18.00. Ostatnie wejście - na godzinę przed zamknięciem.

Bilety: 22 zł normalny; 15 zł - ulgowy; 14 zł/os. rodzinny; 1 zł - dzieci w wieku od 7 do 16 lat. Wystawa jest włączona w Trasę Zamkową. Wydarzeniu dedykowana jest strona internetowa: www.medal-jp2.eu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama