Wybrać można było 5 spośród 1400 zakwalifikowanych projektów, które będą realizowane z tzw. budżetu obywatelskiego. Na ich realizację stołeczny samorząd przeznaczy ponad 26,2 mln zł.
- Do poniedziałku rano wpłynęło do nas prawie 100 tys. głosów, ale to liczba niepełna, bo cały czas spływają głosy oddane w urzędach dzielnic - powiedziała PAP zastępca dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej stołecznego ratusza Urszula Majewska. Jak dodała, 90 procent dotychczas oddanych głosów warszawiacy oddali przez internet.
We wtorek okazało się jednak, że oddanych głosów jest co najmniej 132 tys.
Wyboru najciekawszego projektu można było dokonać na trzy sposoby: przychodząc do wybranego urzędu dzielnicy i wrzucając do urny wypełnioną kartę do głosowania, przesyłając swój głos pocztą na adres swojego urzędu dzielnicy lub głosując na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl. Wśród projektów są zarówno takie, które dotyczą miejskiej infrastruktury, np. budowy ścieżek rowerowych czy wymiany latarni, jak i dotyczące organizacji pikników rodzinnych czy zajęć języka angielskiego dla mieszkańców.
Majewska podkreśla, że o ważności głosu zadecyduje data jego wpłynięcia i zarejestrowania w systemie, dlatego wszystkim, którzy chcieliby jeszcze mieć wpływ na to, które inwestycje zostaną zakwalifikowane do realizacji, pozostaje głosowanie przez internet. Głos można oddać do końca dnia, jednak przedstawicielka ratusza przestrzega przed zwlekaniem do ostatniej chwili. Po wyborze projektów i rejestracji w systemie do głosującego automatycznie wysyłana jest wiadomość e-mail z linkiem - dopiero jego kliknięcie jest równoznaczne z oddaniem głosu.
Lista projektów oraz szczegółowe wskazówki dotyczące głosowania można znaleźć na stronie internetowej stołecznego budżetu partycypacyjnego. - Warto zapoznać się z projektami, które mogą pozytywnie zmienić nasze otoczenie. Głosowanie, szczególnie przez internet, trwa tylko chwilę - zachęca Majewska.