Koncert na skrzypce i akordeon otworzył XIV sezon Letnich Wieczorów Muzycznych - Dziekanka.
- W tym roku formuła festiwalu jest szczególna. Każdej środy wystąpią bowiem studenci jednej z dziewięciu krajowych uczelni muzycznych. Koncert inauguracyjny zagra Warszawa. Później będzie Poznań, Łódź, Gdańsk, Wrocław, Kraków, Katowice, Bydgoszcz i Szczecin. Jest to jednocześnie promocja młodych talentów - mówił na ceremonii inauguracyjnej prof. Ryszard Zimak, rektor UMFC i dyrektor artystyczny festiwalu.
W Dziekance będzie można usłyszeć kompozycje m.in. Stanisława Moniuszki, Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Jana Stokłosy, Witolda Lutosławskiego Ludwiga van Beethovena, Maurica Ravela, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Johannesa Brahmsa czy Franza Schuberta. - Pokazuje to fascynacje młodych artystów różnymi formami muzycznymi z różnych epok i kompozytorami spod różnych szerokości geograficznych. To ogromne spektrum zainteresowań, a jednocześnie prezentacja najróżniejszych umiejętności na różne instrumenty pokazująca wrażliwość interpretacyjną młodych artystów - wyjaśnia Andrzej Krusiewicz.
Koncerty odbywają się w każdą środę lipca i sierpnia o godz. 18 na dziedzińcu Domu Studenta "Dziekanka" przy ul. Krakowskie Przedmieście 56/60. W przypadku złej pogody będą przenoszone do sali koncertowej przy ul. Okólnik 2 i rozpoczną się o 18.30. Informacja o lokalizacji danego koncertu dostępna jest w dniu występu od godz. 15 na stronie www.chopin.edu.pl oraz w portierni UMFC pod numerem tel. 22 827 72 41. Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny.
Tegoroczna edycja wieczorów muzycznych jest organizowana przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina przy współudziale m.st. Warszawy i Stołecznej Estrady.
Festiwal "Letnie Wieczory Muzyczne - Dziekanka" rozpoczął się w 2000 r. z inicjatywy ówczesnej Akademii Muzycznej w Warszawie. W ubiegłym roku z powodów ekonomicznych nie odbył się. Do tej pory wystąpili na nim wybitni profesorowie, absolwenci i studenci polskich i zagranicznych uczelni prezentując muzykę, czasami ze śpiewem, klasyczną, folkową i współczesną.