Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nie będzie suspensy dla ks. Lemańskiego

Nie będzie suspensy dla ks. Lemańskiego - skończyło się spotkanie byłego proboszcza parafii w Jasienicy z biskupami: abp Henrykiem Hoserem i bskupem pomocniczym Markiem Solarczykiem.

- Złożyłem wikariuszowi generalnemu, bp. Markowi Solarczykowi obszerną relację z obecności na Przystanku Woodstock. Można podsumować ją jednym zdaniem: cieszę się, że tam byłem, myślę, że większość moich intencji i zamiarów w kontakcie z ludźmi, którzy mnie tam zaprosili, dało się zrealizować - relacjonował dziennikarzom po wyjściu ze spotkania ks. Lemański.

Przyznał, że "być może podczas spotkania padło jedno czy drugie słowo, które warto byłoby lepiej przemyśleć, być może w jednej czy drugiej wypowiedzi jakiegoś słowa zabrakło". - Było moim zamiarem pojawić się tam jako katolicki kapłan, zaangażowany w życie Kościoła, w dialog chrześcijańsko-żydowski i wydaje mi się, że zwłaszcza pytania tych młodych wskazywały na to, że tak tę moją obecność odczytywano - dodał duchowny.

Jego przekaz jednak trafił bardzo szybko do szerszego kręgu odbiorców niż uczestnicy Woodstocku, więc "mogło się niektórym wydawać, że chcę powiedzieć co innego, niż mówiłem, i jeśli ktoś moimi sformułowaniami poczuł się dotknięty czy urażony, to przepraszam, natomiast nie było moim zamiarem komukolwiek sprawić przykrość czy krzywdę" - powiedział ks. Lemański.

Wyznał też, że szczególnie cieszy się ze swojej kapłańskiej posługi na Przystanku Woodstock, bo były osoby, które po jego wystąpieniu prosiły o spowiedź. Wskazuje to na to, że trafił w dobre miejsce, bo był nie tylko osobą odpowiadającą na pytania, ale także kapłanem, który może pojednać z Bogiem.

Jeżeli chodzi o posługę w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu, to przyjął tę nominację jako nowe powołanie, wezwanie, na pewno trudne, ale bardzo potrzebne, dlatego będzie się starał, zgodnie z zaleceniami pracujących tam lekarzy, poznać specyfikę 15 oddziałów, z których się ono składa i na tyle, ile będzie potrafił, będzie służył swoim słowem i posługą sakramentalną. Przygotowanie księdza do efektywnej pracy w Centrum potrwa kilka miesięcy.

Ks. Lemański poinformował także, że jednym z wątków rozmowy z abp. Hoserem było jego zaangażowanie w dialog chrześcijańsko-żydowski. - Wydaje mi się, że trafnie odebrałem reakcję ks. Arcybiskupa, że zaakceptował moją działalność na tym polu. Prosił przy tym żebym częściej go informował o moich poczynaniach w tej dziedzinie - mówił duchowny. Dodał, że jest ogrom tej pracy, więc na pewno wystarczy mu jej do końca życia.

Na końcu tematem rozmowy była parafia w Jasienicy. Abp Hoser - według relacji ks. Lemańskiego - wyraził zgodę na jego udział w liturgiach obrzędowych: ślubach i pogrzebach, a także w obchodach w najbliższą sobotę 110-lecia Straży Pożarnej w Jasienicy za zgodą miejscowego proboszcza i przy jego udziale.

Rzecznik diecezji warszawsko-praskiej Mateusz Dzieduszycki dodał, iż zakończone spotkanie jest dowodem, że jesteśmy w żywym Kościele, że miłosierdzie jest tym, co króluje w Kościele. - Nie można sobie wyobrazić lepszego zakończenia niż to dzisiejsze. Bardzo się cieszę, że ks. Wojciech Lemański będzie realizował się jako kapłan w Zagórzu i na polu dialogu chrześcijańsko-żydowskiego. - To nowy początek.

Na pytanie, czy wycofuje się ze słów, jakie padły na Przystanku Woodstock, ks. Lemański odpowiedział, że się z żadnych słów nie wycofuje. Jego zdaniem część medialnej burzy, która nastąpiła po jego wystąpieniu na Przystanku Woodstock, jest efektem pracy dziennikarzy, którzy komentowali komentarze, a potem komentowano ich komentarze, była to więc "taka samonakręcająca się spirala". Natomiast gdy z bp. Solarczykiem analizowali ponad 80-minutowe nagranie ze spotkania z młodzieżą, okazało się, że biskup nie znalazł żadnych sformułowań, które można byłoby uznać za niewłaściwe, obraźliwe, niezgodne z nauczaniem Kościoła.

- To było wystąpienie do młodych ludzi, którzy byli na Przystanku Woodstock. Inaczej przemawia się do kleryków w seminarium, inaczej do teologów na sympozjum, inaczej do młodych ludzi na Przystanku Woodstock - stwierdził ks. Lemański. Podkreślił, że jego przekaz był skrótowy, natomiast nie miał na celu zaimponowania tym ludziom czy złagodzenia nauczania Kościoła. - Oni wiedzą, że ja przed przyjściem do nich byłem na Mszy św. a po tym spotkaniu wyspowiadałem wiernych. Oni wiedzą, że nie zamierzam przestać być księdzem i nie zamierzam wyrzec się jakiegokolwiek elementu nauczania Kościoła - dodał duchowny.

Jego zdaniem niektóre ze sformułowań były sprowokowane pytaniami, które do niego skierowano pod wpływem emocji, jakie tam panowały. - Jak ktoś przerywa oklaskami to trudno dokończyć zdanie, które być może powinno mieć dalszy ciąg - wyjaśnił kapłan.

Mateusz Dzieduszycki przypomniał, że to, iż ks. Lemański obecnie występuje przed mediami nie oznacza, że przestał obowiązywać go zakaz, nałożony przez abp Hosera. - To wyjątek, który może jest dobrym znakiem na przyszłość, ale na razie formalnie nic nie zmienia - stwierdził rzecznik Kurii warszawsko-praskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • owieczka_
  06.08.2014 07:14
  Ludzie modlili się w intencji dobrego rozwiązania tego konfliktu i trzeba Bogu dziękować, że doszło do porozumienia.

  Praca z osobami chorymi psychicznie i uzależnionymi wymaga wielkiej pokory, bo jest to też poletko walki duchowej. Ksiądz Lemański ma władzę pasterską i musi ją dobrze wykorzystać. Modlitwa za niego nadal jest wskazana, a nawet konieczna.
  doceń 5
 • MacBlacker
  06.08.2014 08:33
  Liczyli że kościół podaruj im kolejnego "męczennika" ale się przeliczyli... ciekawe co teraz będą w felietonach wypisywali?
  doceń 0
 • ww
  06.08.2014 09:48
  Nie rozumiem tego. Ten ksiądz po raz kolejny napluł Kościołowi w twarz i nie ma żadnej reakcji. Rozumiem, że jest miłosierdzie i biskup mógłby nawet nie wyciągnąć żadnych konsekwencji - ma takie prawo - i możne nawet tak by było najlepiej. Ale jasno trzeba powiedzieć, że granice zostały przekroczone - a nie- NIC SIĘ NIE STAŁO! Pan Jezus do jawnogrzesznicy powiedział - Idź i nie grzesz więcej - a nie, nic się nie stało. Paranoja
  doceń 0
 • Krzysztof
  06.08.2014 12:30
  Już mi się chce ż...ć od tej sprawy Lemańskiego, a media tę sprawie jeszcze dodają wagi. Czy nie ma ważniejszych tematów i spraw.
  doceń 4

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma