Procedura trwa ok. pół godziny. - Mówimy, że krew, to dar życia. I mówimy, że życie jest największym dobrem. Zatem honorowe oddanie krwi drugiej osobie to najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności – zachęca do udziału w akcji Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
Od godziny 11 do 16 na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym można oddać krew. Akcja, po raz drugi organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jest odpowiedzią na wakacyjny problem związany z brakiem krwi. Pobranie trwa od 5 do 8 minut – tyle wystarczy, by uratować komuś życie lub pomóc wrócić do zdrowia.
- Mówimy, że krew, to dar życia. I mówimy, że życie jest największym dobrem. Zatem honorowe oddanie krwi drugiej osobie to najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności. To dawanie dobra, którego nie da się wyprodukować – zachęca do udziału w akcji Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.
W ciągu roku krew może być pobierana maksymalnie 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety. Między kolejnymi zabiegami należy zrobić przerwę trwającą co najmniej 8 tygodni.
Jak przygotować się do oddania krwi? Najlepiej dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu.
Kiedy nie można oddać krwi? Przed ukończeniem 18. roku życia oraz po 65. roku życia, przy wadze poniżej 50 kg, 6 miesięcy po porodzie oraz w trakcie menstruacji, w trakcie przyjmowanych leków i mając katar, w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. po usunięciu zęba), przez 6 miesięcy po operacjach i zabiegach z naruszeniem skóry lub błon śluzowych (akupunktura, tatuaże, kolczyki), po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu oraz bezpośrednio po powrocie z wakacji z krajów, w których występują choroby tropikalne np. malaria (Grecja, USA, Włochy, Francja, Chorwacja i Hiszpania).
Procedura oddania krwi trwa ok. pół godziny. Wymaga rejestracji, wypełnienia kwestionariusza (potrzebny dowód tożsamości), badania poziomu hemoglobiny przy użyciu sprzętu jednorazowego (odczyt w ciągu 3 min), konsultacji lekarskiej, uzupełnienia płynów w organizmie (dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia) oraz oddania 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu w celu regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane jest: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, legitymacja Honorowego Dawcy Krwi oraz kopia wyników badań.
Krew można przechowywać maksymalnie 42 dni. Stąd apel do warszawiaków o oddawanie krwi. Krew można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonej placówce medycznej lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach. Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.
W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, ok. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.