Honorowo na Bankowym: podziel się krwią

Procedura trwa ok. pół godziny. - Mówimy, że krew, to dar życia. I mówimy, że życie jest największym dobrem. Zatem honorowe oddanie krwi drugiej osobie to najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności – zachęca do udziału w akcji Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

Tomasz Gołąb

|

Foto Gość

dodane 12.08.2014 09:23
0

Od godziny 11 do 16 na dziedzińcu Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego przy placu Bankowym można oddać krew. Akcja, po raz drugi organizowana przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki, jest odpowiedzią na wakacyjny problem związany z brakiem krwi. Pobranie trwa od 5 do 8 minut – tyle wystarczy, by uratować komuś życie lub pomóc wrócić do zdrowia.

- Mówimy, że krew, to dar życia. I mówimy, że życie jest największym dobrem. Zatem honorowe oddanie krwi drugiej osobie to najprostszy i najszlachetniejszy rodzaj dobroczynności. To dawanie dobra, którego nie da się  wyprodukować – zachęca do udziału w akcji Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W ciągu roku krew może być pobierana maksymalnie 6 razy od mężczyzny i 4 razy od kobiety. Między kolejnymi zabiegami należy zrobić przerwę trwającą co najmniej 8 tygodni.

Jak przygotować się do oddania krwi? Najlepiej dniu poprzednim powinno się wypić 2 litry płynów, zjeść lekkostrawny posiłek oraz ograniczyć palenie tytoniu.

Kiedy nie można oddać krwi? Przed ukończeniem 18. roku życia oraz po 65. roku życia, przy wadze poniżej 50 kg, 6 miesięcy po porodzie oraz w trakcie menstruacji, w trakcie przyjmowanych leków i mając katar, w krótkim czasie po drobnych zabiegach chirurgicznych (np. po usunięciu zęba), przez 6 miesięcy po operacjach i zabiegach z naruszeniem skóry lub błon śluzowych (akupunktura, tatuaże, kolczyki), po spożyciu jakiejkolwiek ilości alkoholu oraz bezpośrednio po powrocie z wakacji z krajów, w których występują choroby tropikalne np. malaria (Grecja, USA, Włochy, Francja, Chorwacja i Hiszpania).

Procedura oddania krwi trwa ok. pół godziny. Wymaga rejestracji, wypełnienia kwestionariusza (potrzebny dowód tożsamości), badania poziomu hemoglobiny przy użyciu sprzętu jednorazowego (odczyt w ciągu 3 min), konsultacji lekarskiej, uzupełnienia płynów w organizmie (dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia) oraz oddania 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu w celu regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi, otrzymuje 8 tabliczek czekolady. Na prośbę dawcy wystawiane jest: zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, legitymacja Honorowego Dawcy Krwi oraz kopia wyników badań.

Krew można przechowywać maksymalnie 42 dni. Stąd apel do warszawiaków o oddawanie krwi. Krew można oddawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i ich oddziałach, które często działają przy szpitalach i przychodniach. Centra organizują również akcje w terenie - stałe, np. co tydzień w określonej placówce medycznej lub okazjonalne, w przychodniach, a także w urzędach czy firmach. Centra krwiodawstwa dysponują również specjalnymi ambulansami do poboru krwi. Szczegółowy harmonogram akcji krwiodawstwa zamieszczany jest na stronach internetowych Narodowego Centrum Krwi, które jest odpowiedzialne za pobieranie i zaopatrzenie w krew (www.nck.gov.pl) oraz każdego RCKiK.

W Polsce dokonuje się rocznie ok. 2 mln transfuzji krwi, ok. 500 tys. osób jest honorowymi dawcami krwi, a wielu z nich w ciągu roku oddaje krew kilka razy, co daje 900 tys. pobrań krwi rocznie.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..