Nowy numer 28/2018 Archiwum

Żytnią do nieba

Symulator szybowcowy, występ komika i iluzjonisty, spotkanie z aktorem, koncerty, grilowanie i obserwacja nieba przez lunetę. 10. festyn "Żytnią do nieba" przyciągnął tłumy.

- Impreza ma charakter rodzinny. Chcieliśmy, by rodzice z dziećmi i starsi mogli spędzić czas w wartościowy sposób. Formę festynu połączyliśmy z urodzinami Heleny Kowalskiej, które przypadały 25 sierpnia – wyjaśnia ks. Krzysztof Stosur, proboszcz parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. Faustyny na Woli. - Instytut Lotnictwa udostępnił nam symulator szybowca. "Pirat" był oblegany cały czas, mimo, że prawie nikomu nie udało się wylądować z sukcesem – mówi. Owocem nawiązanej współpracy przy organizacji festynu będzie także "parafialne" wyjście do teatru. - Dyrektor Teatru Kamienica zaprosił nas na spektakl „Porwanie Sabinek”. Zapisy przyjmujemy w zakrystii – informuje proboszcz.

Impreza rozpoczęła się wspólnym grillowaniem już w sobotę 6 września wieczorem. W niedzielę głównymi punktami „programu” były Msze św. i odmówienie Koronki do Bożego Miłosierdzia na przykościelnym dziedzińcu. Później do nieba zostały wypuszczone balony z intencjami. Odbył się też występ iluzjonisty. Siostry ze Zgromadzenia  Sióstr Rodziny Maryi prezentowały program słowno-muzyczny, a ośrodek charytatywny „Tylko z darów miłosierdzia” wydawał ciepłe posiłki. Rozstrzygnięto konkursy na najpiękniejszy latawiec, najładniejszy wiersz o parafii i wiedzy o pierwszej wolnej elekcji w Polsce. Przez cały dzień na dziedzińcu kościoła odbywał się kiermasz produktów regionalnych, ciast, miodów, serów, książek. Niedzielny wieczór i cały festyn zamknął koncert Ireny Santor. Artystka zaprezentowała utwory dobrze znane szerokiej publiczności, jak również piosenki z najnowszej płyty, która na jesieni trafi na sklepowe półki.

Ideą zorganizowania po raz pierwszy w 2005 r.  festynu „Żytnią do nieba” było uczczenie 100. rocznicy urodzin św. Faustyny. Jego pomysłodawcą  był ks. Tadeusz Polak, poprzedni proboszcz parafii. Chciał on również uświadomić wiernym, że ul. Żytnią chodzili różni ludzie Kościoła: św. Faustyna, abp Szczęsny Feliński, kard. Wyszyński, św. Jan Paweł II, św. Maksymilian Kolbe czy ks. Ignacy Skorupka.

Obecną edycję przygotowano przy współudziale Ośrodka Charytatywnego „Tylko z darów miłosierdzia” Caritas Archidiecezji Warszawskiej i Urzędu Dzielnicy Wola m. st. Warszawy.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma