Nowy numer 33/2018 Archiwum

Powstanie diecezjalna TV internetowa

"Nasze media pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w samej diecezji, ale także na terenie całej Warszawy i poza jej granicami".

W najbliższą niedzielę Kościół w Polsce będzie obchodził 48. Dzień Środków Społecznego Przekazu i z tej okazji w świątyniach diecezji warszawsko-praskiej zostanie odczytany list jej ordynariusza.

Abp Hoser nawiązuje w nim do orędzia papieża Franciszka pt. „Przekaz w służbie autentycznej kultury spotkania” i zwraca uwagę, że „media mogą nam pomóc poczuć się bliżsi jedni drugich, tworząc odnowione poczucie jedności ludzkiej rodziny, które pobudza do solidarności i do poważnego zaangażowania na rzecz bardziej godnego życia”.

Wiele uwagi poświęca mediom diecezji warszawsko-praskiej: Tygodnikowi „Idziemy” oraz Radiu Warszawa. W ocenie abp. Hosera są to „środki ewangelizacji służące pełnemu i właściwemu rozwojowi osobowości człowieka we współczesnym świecie”.

„Z dumą stwierdzamy – pisze biskup warszawsko-praski - że owocem ciężkiej pracy i inwencji zespołów redakcyjnych jest 15 tysięcy egzemplarzy tygodnika, co tydzień trafiających do czytelników w diecezji oraz poza nią. 17 godzin produkowanego na żywo każdego dnia programu radiowego dociera przez tydzień do ponad 200 tysięcy słuchaczy, programu uznawanego przez autorytety i specjalistów, jako wzorcowy dla innych rozgłośni katolickich w Polsce”.

Dostrzegając zmiany w świecie mediów i wzrastającą rolę przekazu wizualnego, „rzeczą konieczną – jak pisze abp Hoser - jest utworzenie diecezjalnej telewizji internetowej”. Hierarcha zapowiada, że będzie ona współpracowała z istniejącymi już radiem, tygodnikiem i portalami internetowymi tych mediów.

Jego zdaniem, „do rangi obowiązku urasta realizacja zadania promocji diecezjalnych mediów w naszych wspólnotach, troski o ich dobre imię, podkreślanie ich wartości i znaczenia, a także wspierania ich inicjatyw”. „Nasze media pełnią bardzo ważną rolę nie tylko w samej diecezji, ale także na terenie całej Warszawy i poza jej granicami. Postawa niezależności poglądów, obrony słabszych, reprezentowanie interesu swych słuchaczy i czytelników budzi szacunek bardzo wielu środowisk” – podkreśla abp Hoser.

Biskup warszawsko-praski przyznaje też, że „Radio Warszawa” oraz tygodnik „Idziemy” są „ważnym narzędziem w posłudze biskupa diecezjalnego”. - Umożliwiają biskupom i duszpasterzom nawiązanie bliskiego kontaktu z wiernymi poprzez utrwalanie skierowanych do nich słów. Z drugiej strony pozwalają na usłyszenie głosu słuchaczy, czytelników i widzów, którzy współtworzą dobre audycje i dzielą się z innymi swą wiedzą i mądrością – zauważa abp Hoser.

List biskupa warszawsko-praskiego zostanie odczytany w kościołach tej diecezji w niedzielę 21 września.

« 1 »

Zobacz także

  • pcc
    19.09.2014 00:27
    No niestety, ks. biskup wydaje świadectwo swojemu oderwaniu od rzeczywistości. Rozchodzenie się tygodnika "Idziemy" w ilości 15 tys. egzemplarzy to klęska. Radio ma też katastrofalną słuchalność jak na potrzeby Kościoła. Pojedyncza diecezja nie ma pieniędzy by zrobić dobry program telewizyjny, chyba że zamknie seminarium, Caritas i zastawi w bankach kościoły. Widać, ze doradcy ks.biskupa nie przetarli się poważnie przez rynek. A mogliby się czegoś nauczyć z klęski franciszkańskiej Telewizji Familijnej w 2001 roku, która przepaliła ok. 200 mln. i nic jej to nie pomogło.
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma