Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu

Witold Pilecki będzie miał swój pomnik na warszawskim Żoliborzu, w miejscu, gdzie umyślnie dał się złapać Niemcom. Miasto stołeczne Warszawa ogłosiło właśnie konkurs rzeźbiarski na jego koncepcję.

Wysokość monumentu nie będzie mogła przekroczyć 3,5 m. Rzeźba stanie po północnej stronie pasa dzielącego jezdnie al. Wojska Polskiego (na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną), nawiązując w ten sposób do miejsca, w którym rotmistrz Pilecki dołączył do łapanki, żeby znaleźć się wśród osób wywiezionych do obozu koncentracyjnego. Pomnik ma być rzeźbą figuratywną upamiętniającą postać rotmistrza Witolda Pileckiego lub abstrakcyjnym założeniem przestrzennym z obowiązkowym elementem rzeźby figuratywnej w postaci portretu rotmistrza.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w konkursie należy składać do 30 września br., a termin składania prac konkursowych mija 28 listopada.

Pomnik Pileckiego stanie na Żoliborzu   Tablica na kamienicy przy al. Wojska Polskiego 40 Tomasz Gołąb /Foto Gość

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. Pochodził z rodziny szlacheckiej o tradycjach niepodległościowych. Był bohaterem wojny z bolszewikami, uczestnikiem kampanii z 1939 r. 19 września 1940 r. umyślnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na stołecznym Żoliborzu, by dostać się obozu, gdzie zbierał materiały wywiadowcze. W maju 1947 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa; był torturowany i oskarżony m.in. o działalność wywiadowczą na rzecz polskiego rządu na emigracji. 15 marca 1948 r. rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 25 maja w więzieniu mokotowskim przy ul. Rakowieckiej. Miejsce pochówku Pileckiego nigdy nie zostało ujawnione przez komunistyczne władze, prawdopodobnie ciało rotmistrza wrzucono do dołów śmierci wraz z innymi ofiarami komunizmu na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach.

Sąd konkursowy pod przewodnictwem dyrektora Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marka Mikosa oceni ideę (czytelność przekazu – maks. 45 pkt), formę (atrakcyjność formy, sposób nawiązania do otoczenia i ukształtowania przestrzeni, trwałość i odporność – maks. 45 pkt) oraz ekonomię (umiejętność dostosowania siły wyrazu do zastosowanych środków – maks. 10 pkt) projektów. Zdobywca I nagrody otrzyma 70 tys. złotych oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wykonania projektu realizacyjnego pomnika, II nagrody – 40 tys. zł, a osoby wyróżnione otrzymają 30 tys. złotych (łącznie).

Wyniki konkursu będą znane na początku grudnia.

Regulamin konkursu jest dostępny na stronie: www.architektura.um.warszawa.pl/pileckipomnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama