Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odpust patrona stolicy

Msza św. w intencji mieszkańców Warszawy, kwiaty pod pomnikiem bł. Władysława z Gielniowa, patrona stolicy, i rodzinny piknik w pobliskim parku z koncertem m.in. Staśka Wielanka i Kapeli Warszawskiej. 28 września przypada odpust bł. Władysława z Gielniowa.

Obchody Dnia Patrona Warszawy - błogosławionego Władysława z Gielniowa odbędą się w niedzielę, 28 września. O godz. 12 w kościele pw. bł. Władysława z Gielniowa przy ul. Przy Bażantarni 3 uroczystą Mszę świętą w intencji Warszawy, władz miasta i jej mieszkańców odprawi kard. Kazimierz Nycz. Homilię wygłosi metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. 

Podczas Mszy św. 70 par obchodzących jubileusze odnowi swe przyrzeczenia małżeńskie. Po tym delegacje prezydenta, parlamentu i władz Warszawy złożą wieńce przy pomniku bł. Władysława z Gielniowa.

Dzień patrona Warszawy świętowany będzie także od godz. 12 w pobliskim parku przy ul. Przy Bażantarni, gdzie będzie można wysłuchać koncertów zespołów: BRASS FEDERACJA, WYŻYNY, APPASSIONATA, Ludowego zespołu Artystycznego PROMNI z SGGW oraz STAŚKA WIELANKA I KAPELI WARSZAWSKIEJ, a także skosztować przysmaków regionalnych.

Przed świątynią stoi spiżowy pomnik bł. Władysława z Gielniowa, patrona tego kościoła i patrona Warszawy. Pomnik autorstwa Dominika Wdowskiego i Katarzyny Kusak został uroczyście poświęcony w Święto Niepodległości 11 listopada 2005 r., z okazji 500-lecia śmierci naszego patrona.

Bł. Władysław na pomniku przedstawiony jest w naturalnej postaci, idzie w bernardyńskim habicie z podniesionym w ręku krzyżem. Wewnątrz świątyni znajdują się jego relikwie, obraz, wizerunek wykonany w technice sgraffito, trzy witraże jemu poświęcone, a na wolno stojącej dzwonnicy ważący 9 ton dzwon bł. Władysław.

Błogosławiony urodził się ok. 1440 r. w Gielniowie niedaleko Opoczna w ubogiej rodzinie mieszczańskiej. Na chrzcie św. otrzymał imiona Marcin Jan. Naukę rozpoczął w szkółce parafialnej, a następnie podjął studia na Akademii Krakowskiej, które przerwał jeszcze tego samego roku, by wstąpić do zakonu bernardynów (obserwantów), sprowadzonych do Polski w 1453 r. przez św. Jana Kapistrana. W zakonie przyjął imię „Ladislaus" (pol. Władysław).

Bł. Władysław pełnił obowiązki egzaminatora w sprawie cudów, jakie działy się za przyczyną zmarłego w 1482 r. bernardyna św. Szymona z Lipnicy. Był również przełożonym prowincji polskich bernardynów i czuwał nad 22 klasztorami zakonnymi. Miał szczególne nabożeństwo do imienia Jezus, a ku czci Matki Bożej ułożył godzinki i wiele pieśni. Serdeczną czcią otaczał także św. Annę, patronkę kościoła klasztornego na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Ku czci św. Anny również ułożył godzinki. Głosił kazania i układał pieśni w języku polskim. Pod koniec życia osiadł w klasztorze warszawskim w charakterze gwardiana i kaznodziei.

W czasie kazania w Wielki Piątek 1505 r. wpadł w ekstazę, uniósł się na oczach wiernych ponad ambonę, a kiedy upadł na ambonę, zasłabł. Oddał Bogu swego ducha 4 maja 1505 r. w 65. roku życia i 43. roku pobytu w zakonie. Pochowano go w kościele św. Anny. Za życia bł. Władysław był otaczany wielką czcią, a po śmierci lud Warszawy uważał go za świętego. Przy jego grobie modlono się w różnych potrzebach. Kilka lat temu przy ursynowskiej parafii powstało Towarzystwo im. bł. Władysława z Gielniowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy