27 chórów z Polski i świata, trzy dni występów i koncerty w sześciu stołecznych kościołach. X Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny dobiegł końca.
Festiwal Varsovia Cantat to konkurs chórów i koncerty otwarte w świątyniach. W tym roku podczas gali finałowej na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina "Złotą Lirę" w kategorii zespołów dziecięcych otrzymał Riga State Gimnasium no.2 z Łotwy. W kategorii chórów młodzieżowych najlepszy był Kodaly Zoltan Youth Mixed Choir z Węgier.
Wśród chórów o głosach równych pierwsze miejsce zdobył Pevecke Sdruzeni Ostravskych Ucitelek z Czech pod przewodnictwem Jurija Galatenki, który został uznany za najlepszego dyrygenta festiwalu. W kategorii chórów mieszanych "Złotą Lirę" wyśpiewał Chór Kameralny Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Startujący w tej kategorii Chór Centrum Myśli Jana Pawła II zdobył trzecie miejsce.
Nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie pieśni prof. Romualda Twardowskiego przez chór zagraniczny i nagrodę w wysokości 1000 EURO otrzymał Academic Choir of Velenje ze Słowacji. - Przyznanie nagrody specjalnej festiwalu dla chóru spoza Polski świadczy o bardzo wysokim jego poziomie. Nie mając bezpośredniego kontaktu z profesorem, bez jego osobistych konsultacji, bardzo trudno interpretuje się jego utwory. Tu się to znakomicie udało. Wybraliśmy akurat prof. Twardowskiego, bo jest on najbardziej cenionym w świecie żyjącym polskim kompozytorem w obrębie muzyki chóralnej - mówi Marcin Przerwa, prezes Towarzystwa Śpiewaczego "Lira” im. Stefana Wasiaka w Warszawie.
Warszawski Międzynarodowy Festiwal Chóralny to jedyny w Polsce festiwal stricte a cappella, czyli bez towarzyszenia fortepianu. W ciągu 10 lat wzięło w nim udział ponad 250 chórów z całego świata. Jest organizowany przez członków i sympatyków Towarzystwa Śpiewaczego "Lira" przy współudziale Agencji Artystycznej "Melody".
- W festiwalu uczestniczą chóry z różnych kultur i różnych wyznań. Niemniej jednak każdy zespół musi zaśpiewać pieśń sakralną, bo z niej wywodzi się muzyka chóralna, jedną ludową, jedną kompozytora współczesnego i jedną dowolną - wyjaśnia Marcin Przerwa. W tym roku w ramach festiwalu zaśpiewały zespoły z Łotwy, Indonezji, Słowenii, Słowacji, Danii, Chorwacji, Łotwy, Litwy, Rosji, Węgier, Czech i z Polski.