Nowy numer 3/2019 Archiwum

Rośnie Maszt Wolności

Konstrukcja będzie miała 60 metrów wysokości i blisko 40 ton wagi. Na szczycie już w Święto Niepodległości będzie powiewać flaga o powierzchni 100 metrów.

Maszt Wolności, którego konstrukcja montowana jest właśnie przy Rondzie "Radosława" stanie w 96. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski. Jego pomysłodawcy i fundatorzy, Artur Nowakowski i Bogdan Kaczmarek podkreślają jednak także inne rocznice:  70. wybuchu Powstania Warszawskiego, 25. wolnych wyborów, 10. wstąpienia Polski do Unii Europejskiej...

- To hołd wszystkim, dzięki którym Polska jest dziś wolnym, odrodzonym krajem - mówią, wskazując, że Maszt Wolności stanie blisko historycznych Powązek i jednocześnie w pobliżu wielkiego centrum handlowego Arkadia, które odwiedzają rocznie miliony młodych ludzi. Dla nich obecność flagi będzie miała wymiar symboliczny. Dodają, że Maszt nie ma żadnych konotacji politycznych. - To nie jest żadna demonstracja, ani prawicowa, ani skierowana przeciw czemukolwiek.

Na szczycie będzie powiewać stumetrowa flaga   Na szczycie będzie powiewać stumetrowa flaga wizualizacja projektu Pośrodku dawnego ronda Babka wylano betonowy fundament w kształcie litery “V”: 9 sztuk głębokich pali o łącznej długości 128 metrów, ciężarze przekraczającym 3 tony i objętości ponad 58 metrów sześciennych betonu. Sama konstrukcja Masztu Wolności, wzniesionego na trzech nogach, będzie miała 60 metrów wysokości i 40 ton wagi. Początkowo Maszt miał być gotowy na rocznicę Powstania Warszawskiego. Na jego szczycie zawiśnie biało-czerwona flaga o powierzchni 100 m kw. z symbolem Polski Walczącej. Maszt ma być podświetlany po zmroku. 

Projekt masztu wykonała pracowania JSK Architekci, która zaprojektowała Stadion Narodowy.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy