GN 2/2021 Archiwum

Zmiana wyników wyborów w Warszawie

Platforma Obywatelska zdobyła w wyborach samorządowych w stolicy 33 mandaty w Radzie Warszawy, PiS uzyskało 24 mandaty, SLD - dwa, a jeden mandat przypadł Warszawskiej Wspólnocie Samorządowej - ogłosiła w piątek Miejska Komisja Wyborcza.

Początkowo MKW podała, że PO przypadły 33 mandaty, PiS - 23, SLD trzy mandaty i jeden WWS. Komisarz Wyborczy w Warszawie zwrócił jednak w piątek wieczorem Miejskiej Komisji Wyborczej jej protokół dotyczący Rady Miasta z zaleceniem ponownego ustalenia wyniku wyborów w jednym z okręgów wyborczych - nr 5 i sporządzenia nowego protokołu.

MKW po posiedzeniu, na którym dokonano ponownych analiz, podała w piątek późnym wieczorem nowy, ostateczny podział mandatów w Radzie Miasta w stolicy. Zgodnie z nim PO będzie mieć 33 radnych, PiS - 24, SLD - 2 a Warszawska Wspólnota Samorządowa - 1.

Do Rady nie wejdzie więc, wbrew pierwszym doniesieniom, Andrzej Golimont z SLD. Miejsce to przypadnie Michałowi Kondratowi z PiS. Golimont na Facebooku napisał późnym wieczorem: "Przerwijcie gratulacje. Coś takiego może zdarzyć się tylko mnie. Właśnie odebrałem telefon od członka MKW z informacją, iż Wojewódzki Komisarz Wyborczy dopatrzył się błędu w protokole. Akurat w moim mandacie".

We wszystkich okręgach wyborczych na wszystkie listy oddano 591 tys. 184 ważne głosy. Na PO oddano 226 tys. 585 głosów, PiS zebrało 173 tys. 646 głosów, SLD - 50 tys. 677, a Warszawska Wspólnota Samorządowa 37 tys. 572.

Z ramienia PO radnymi w 60-osobowej Radzie Miasta zostali m.in. piosenkarka Krystyna Prońko, dotychczasowa szefowa Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska, aktorka Anna Nehrebecka-Byczewska.

PiS w Radzie Miasta reprezentować będą m.in. lider warszawskiego Forum Młodych PiS Jarosław Krajewski, Andrzej Melak, brat tragicznie zmarłego w katastrofie smoleńskiej Stefana Melaka, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy Olga Johan, Filip Frąckowiak - syn piosenkarki Haliny Frąckowiak.

Z list SLD do Rady wejdą: dotychczasowi radni Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek.

Jednego przedstawiciela będzie miała w Radzie Warszawska Wspólnota Samorządowa - mandat zdobył Piotr Guział, który ubiegał się też o fotel prezydenta Warszawy.

Także w poprzednich wyborach samorządowych w 2010 roku, Platforma Obywatelska wygrała wybory do stołecznej rady. Wtedy też uzyskała 33 mandaty w 60-osobowej radzie, co pozwoliło jej na samodzielne rządzenie. Drugie miejsce zajęło PiS, zdobywając 17 mandatów, a na trzecim uplasowało się SLD, wprowadzając do rady 10 przedstawicieli. Frekwencja w 2010 roku wyniosła 48,28 proc.

W tegorocznych wyborach niewiele do przekroczenia 5 proc. progu (który wynosił 29 tys. 560) zabrakło komitetowi wyborczemu Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego. Na listę nr 7 oddano 26 tys. 572 głosy.

Na Partię Zielonych głos oddało 15 tys. 048 osób, Inicjatywa Mieszkańców Warszawy zebrała 14 tys. 397 głosów, Demokracja Bezpośrednia - 10 tys. 424 głosy, a Warszawa dla Rodziny - 10 tys. 078 głosów.

W wyborach samorządowych na Mazowszu wybrani zostaną radni sejmiku (51 osób) oraz członkowie 37 rad powiatów i pięciu rad miasta na prawach powiatu (Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i Warszawa). Nowi radni zasiądą w radach gmin w każdym z powiatów oraz w radach 18 warszawskich dzielnic.

Nasza sonda: Czy wybory samorządowe powinny być powtórzone?

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama