Nowy numer 48/2022 Archiwum

Adam Struzik marszałkiem

Radni sejmiku woj. mazowieckiego ponownie wybrali Adama Struzika (PSL) na marszałka województwa. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Wybrany na marszałka województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że będzie nadal walczył z niesłusznie naliczanym janosikowym. Za jego powołaniem w głosowaniu tajnym było 29 radnych, przeciw - 16. Marszałek w swoim wystąpieniu zapowiedział, że w nowej kadencji będzie nadal walczył z - jego zdaniem - niesprawiedliwie naliczanym janosikowym oraz dotacją na NFZ, jaką województwo mazowieckie płaci na inne regiony. Zapewnił, że będzie walczył o zwrot 1,7 mld zł nadpłaconego janosikowego. Struzik podkreślił, że gdyby te pieniądze znalazły się w budżecie, województwo nie miałoby długów.

Marszałek powiedział, że będzie się starał o jak najlepsze wykorzystywanie środków unijnych w nowej perspektywie UE. Dodał, że wyzwaniem na Mazowszu jest wewnętrzne zróżnicowanie w województwie. Wskazał, że głównym czynnikiem rozwoju województwa jest Warszawa, gdzie trafia większość inwestycji. Struzik zwrócił uwagę, że inwestycje rozwojowe muszą być lokowane też w innych regionach Mazowsza.

Samorządowiec PSL jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa - po raz pierwszy objął tę funkcję w 2001 roku, a następnie po kolejnych wyborach samorządowych: w 2002, 2006 i 2010 r.

Opozycja zarzucała Struzikowi, że zły stan finansów Mazowsza wynika nie tylko z konieczności płacenia janosikowego, ale - ich zdaniem - ze źle przygotowywanych i przeszacowanych budżetów. „Obecny budżet jest przeszacowany o 25 proc. Trudno się później dziwić, że budżet się nie spina. Nie możemy wyłącznie oskarżać Janosika” – podkreślił Witold Kołodziejski (PiS).

Radni powołali także wicemarszałków województwa, a także członków zarządu. Skład personalny zarządu Mazowsza nie zmieni się. Na stanowisko wicemarszałka po raz kolejny został wybrany Leszek Ryszczyk (PO). Wicemarszałkiem została także Janina Ewa Orzełowska (PSL) – poprzednio członek zarządu. Zarząd uzupełnią Wiesław Raboszuk (PO) – poprzednio wicemarszałek i Elżbieta Lanc (PO). Radni wybrali też Ludwika Rakowskiego (PO) na przewodniczącego sejmiku.

Mimo że wybory do sejmiku Mazowsza wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, większość dającą władzę w sejmiku mają PO i PSL - razem dysponują bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat ma SLD. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy