Radni sejmiku woj. mazowieckiego ponownie wybrali Adama Struzika (PSL) na marszałka województwa. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.
Wybrany na marszałka województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że będzie nadal walczył z niesłusznie naliczanym janosikowym. Za jego powołaniem w głosowaniu tajnym było 29 radnych, przeciw - 16. Marszałek w swoim wystąpieniu zapowiedział, że w nowej kadencji będzie nadal walczył z - jego zdaniem - niesprawiedliwie naliczanym janosikowym oraz dotacją na NFZ, jaką województwo mazowieckie płaci na inne regiony. Zapewnił, że będzie walczył o zwrot 1,7 mld zł nadpłaconego janosikowego. Struzik podkreślił, że gdyby te pieniądze znalazły się w budżecie, województwo nie miałoby długów.
Marszałek powiedział, że będzie się starał o jak najlepsze wykorzystywanie środków unijnych w nowej perspektywie UE. Dodał, że wyzwaniem na Mazowszu jest wewnętrzne zróżnicowanie w województwie. Wskazał, że głównym czynnikiem rozwoju województwa jest Warszawa, gdzie trafia większość inwestycji. Struzik zwrócił uwagę, że inwestycje rozwojowe muszą być lokowane też w innych regionach Mazowsza.
Samorządowiec PSL jest najdłużej urzędującym marszałkiem województwa - po raz pierwszy objął tę funkcję w 2001 roku, a następnie po kolejnych wyborach samorządowych: w 2002, 2006 i 2010 r.
Opozycja zarzucała Struzikowi, że zły stan finansów Mazowsza wynika nie tylko z konieczności płacenia janosikowego, ale - ich zdaniem - ze źle przygotowywanych i przeszacowanych budżetów. „Obecny budżet jest przeszacowany o 25 proc. Trudno się później dziwić, że budżet się nie spina. Nie możemy wyłącznie oskarżać Janosika” – podkreślił Witold Kołodziejski (PiS).
Radni powołali także wicemarszałków województwa, a także członków zarządu. Skład personalny zarządu Mazowsza nie zmieni się. Na stanowisko wicemarszałka po raz kolejny został wybrany Leszek Ryszczyk (PO). Wicemarszałkiem została także Janina Ewa Orzełowska (PSL) – poprzednio członek zarządu. Zarząd uzupełnią Wiesław Raboszuk (PO) – poprzednio wicemarszałek i Elżbieta Lanc (PO). Radni wybrali też Ludwika Rakowskiego (PO) na przewodniczącego sejmiku.
Mimo że wybory do sejmiku Mazowsza wygrało PiS, które na 51 mandatów zdobyło 19, większość dającą władzę w sejmiku mają PO i PSL - razem dysponują bowiem 31 mandatami (PSL wprowadziło 16 przedstawicieli, a PO 15). Jeden mandat ma SLD.