Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Policzono wiernych na Pradze

Według najnowszych danych statystycznych, zbieranych na potrzeby pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w diecezji warszawsko-praskiej do kościoła uczęszcza niecałe 29 proc. wiernych. Z tego prawie co drugi przystępuje do Komunii. Gdzie najwięcej, gdzie najmniej?

Zgodnie z danymi zebranymi w listopadzie przez pallotyński Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, do świątyń w diecezji warszawsko-praskiej uczęszcza 28,9 proc. wiernych. 45,7 proc. uczestników niedzielnej Mszy św. przystępuje do Komunii św.

Parafią o najwyższym wskaźniku dominicantes, czyli obecnych na niedzielnej Mszy św., jest parafia Miłosierdzia Bożego w Rudzienku. Jeśli wierzyć statystykom, do kościoła przychodzi tam 99,6 proc. zobowiązanych, czyli osób powyżej siódmego roku życia, zdrowych i nieposiadających ograniczeń w poruszaniu się na przykład z powodu podeszłego wieku. Przyjmuje się, że osoby zobowiązane to ok. 82 proc. mieszkańców danej parafii.

Z kolei najwyższą liczbę communicantes, czyli przystępujących do Komunii św., zanotowano w parafiach św. Jana Chrzciciela w Miąsem (76,7 proc. obecnych na Mszy św.) oraz św. Jana Pawła II w Radzyminie-Victorii (72,7 proc.).

Najniższe wskaźniki dominicantes zanotowano w parafii Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej w Warszawie (12,1 proc.), a communicantes - św. Jana Chrzciciela w Mińsku Maz. (21,9 proc.).

Według ekspertów, dane z badania dominicantes i communicantes mogą wydawać się odbiegające od konkretnego parafialnego doświadczenia duszpasterskiego. Ale zbierane co roku, pozwalają uchwycić tendencję w życiu wspólnoty parafialnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma