Według najnowszych danych statystycznych, zbieranych na potrzeby pallotyńskiego Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego, w diecezji warszawsko-praskiej do kościoła uczęszcza niecałe 29 proc. wiernych. Z tego prawie co drugi przystępuje do Komunii. Gdzie najwięcej, gdzie najmniej?
Zgodnie z danymi zebranymi w listopadzie przez pallotyński Instytut Statystki Kościoła Katolickiego, do świątyń w diecezji warszawsko-praskiej uczęszcza 28,9 proc. wiernych. 45,7 proc. uczestników niedzielnej Mszy św. przystępuje do Komunii św.
Parafią o najwyższym wskaźniku dominicantes, czyli obecnych na niedzielnej Mszy św., jest parafia Miłosierdzia Bożego w Rudzienku. Jeśli wierzyć statystykom, do kościoła przychodzi tam 99,6 proc. zobowiązanych, czyli osób powyżej siódmego roku życia, zdrowych i nieposiadających ograniczeń w poruszaniu się na przykład z powodu podeszłego wieku. Przyjmuje się, że osoby zobowiązane to ok. 82 proc. mieszkańców danej parafii.
Z kolei najwyższą liczbę communicantes, czyli przystępujących do Komunii św., zanotowano w parafiach św. Jana Chrzciciela w Miąsem (76,7 proc. obecnych na Mszy św.) oraz św. Jana Pawła II w Radzyminie-Victorii (72,7 proc.).
Najniższe wskaźniki dominicantes zanotowano w parafii Matki Bożej z Lourdes przy ul. Wileńskiej w Warszawie (12,1 proc.), a communicantes - św. Jana Chrzciciela w Mińsku Maz. (21,9 proc.).
Według ekspertów, dane z badania dominicantes i communicantes mogą wydawać się odbiegające od konkretnego parafialnego doświadczenia duszpasterskiego. Ale zbierane co roku, pozwalają uchwycić tendencję w życiu wspólnoty parafialnej.