Andrzej Melak, Tadeusz Burchacki i Józef Zbigniew Polak zostali przyjęci w poczet braci Archikonfraterni Literackiej, bractwa, które od 345 lat działa przy archikatedrze warszawskiej.
Archikonfraternia Literacka Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny została założona w roku 1507 przy nieistniejącym dziś kościele św. Jerzego jako bractwo kościelne - konfraternia. Uzyskała ona od Papieża Klemensa X w roku 1673 tytuł i przywileje Archikonfraterni (arcybractwa). Po kilku zmianach miejsca spowodowanych m.in. wojną szwedzką, od 1669 r. działa nieprzerwanie przy archikatedrze św. Jana - zawsze związana z Warszawą. Archikonfraternia sprawuje pieczę nad kaplicą zamykającą prawą nawę katedry, zwaną "Kaplicą Literacką". W 2003 r. złożono w niej relikwie błogosławionego arcybiskupa Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, który był wpisany do ksiąg bractwa jako najwyższy zwierzchnik Archikonfraterni w okresie, gdy był arcybiskupem Warszawy.
Konfratrzy od początku prowadzili działalność charytatywną i edukacyjną. W XIX w. bractwo rozwinęło pomoc i opiekę dla wdów i sierot. Zdelegalizowana w okresie komunizmu Archikonfraternia odrodziła się 20 lat temu. W okresie stanu wojennego dwudziestu braci działało w Prymasowskim Komitecie Pomocy Osobom Pozbawionym Wolności i ich Rodzinom. Archikonfraternia prowadziła punkt charytatywny świadczący pomoc dla rodzin internowanych oraz dla tych którzy utracili pracę i innych potrzebujących. Z pomocy skorzystało ponad 5 tys. osób. Organizowano liczne odczyty w kościołach z udziałem luminarzy nauki. Wydano trzydzieści "Zeszytów Społecznej Nauki Kościoła". Wtedy też działalność bractwa przekroczyła granice Warszawy. Zostały założone domy grupujące konfratrów mieszkających poza Warszawą. Działalność kontynuują Domy w Bydgoszczy i Mysłowicach. Dziś bracia szerzą kult NMP Niepokalanie Poczętej, Królowej Polski, włączają się w działalność na rzecz chorych, prowadzą działalność wydawniczą i dbają o własną formację przez stałe uczestnictwo w rekolekcjach i Mszach św.
Obecnie do Archikonfraterni należą ludzie, którzy w większości zawsze brali czynny udział w życiu społecznym. Wśród nich są kombatanci odznaczeni wysokimi odznaczeniami. Mimo podeszłego wieku są nadal czynni na terenie swych parafii i to nie tylko na niwie kościelnej.
Na sztandarze Archikonfraterni Literackiej wyhaftowane są dwie daty: 1507, czyli moment założenia Archikonfraterni przy nieistniejącym dziś kościele św. Jerzego przy ul. Świętojerskiej oraz 1669 - data zainstalowania na stałe przy archikatedrze św. Jana Chrzciciela.