Praga, moja miłość

Jest rodowitym prażaniniem. Urodził się w 1922 r. i chętnie wraca do miasta swojego dzieciństwa. Paweł Elsztein po 12 latach wznawia swój bestsellerowy przewodnik po Pradze.

Jest rodowitym prażaniniem. Urodził się w 1922 r. i chętnie wraca do miasta swojego dzieciństwa. Paweł Elsztein po 12 latach wznawia swój bestsellerowy przewodnik po Pradze. Z tej okazji spotkał się z miłośnikami tej części Warszawy w Muzeum Warszawskiej Pragi. Autor ponad 75 książek i ok. 500 artykułów z dziedziny lotnictwa, modelarstwa i astronautyki amatorsko zajmuje się również fotografią, uwieczniając na zdjęciach swoją rodzinną ukochaną dzielnicę. Swoje prace prezentował między innymi na wystawach z cyklu "Praskie klimaty" w latach 1997, 1998 i 2001, a także na wystawach zbiorowych w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy Galerii Sztuki Współczesnej Aktyn. W 1998 r. został wyróżniony tytułem "Prażanina Roku" przez Towarzystwo Przyjaciół Pragi.

Druga część tytułu książki "Moja Praga..." brzmi "moja Warszawa...", bo autor chętnie opowiada także o przedwojennej lewobrzeżnej części miasta. Publikacja ukazuje się zresztą nie tylko pod zmienionym tytułem, ale i w innym wydawnictwie (NeoMedia Hanna Kielich-Rainka), znanym z wydanych dotąd znakomitych varsavianów, m.in. albumu o Łazienkach Królewskich. Na okładce znajduje się fotografia z 1929 roku. Autor idzie z ojcem Nowym Światem. Podpis na rewersie zdjęcia głosi, że wracają do domu po zakupie bucików na zimę.

Podczas spotkania z czytelnikami Paweł Elsztein chętnie opowiadał o zatłoczonych ulicach przedwojennej Warszawy, pełnej gwaru, konnych wozów i młodzieży, która zimą korzystała z naturalnych ślizgawek, a latem uprawiała sport w okolicach dzisiejszego Stadionu Narodowego. Dzielił się wspomnieniami z atmosfery ostatnich lat przed wybuchem II wojny światowej i okupacji.

Książka "Moja Praga, moja Warszawa" to wynik wieloletniej pracy, dziennikarza i pisarza oraz miłośnika fotografii, który wspomina lata młodości, opisuje fakty i wydarzenia swej rodzinnej dzielnicy. Robi to z ogromnym zaangażowaniem i miłością. Niektóre części książki były publikowane w prasie lokalnej i naukowej, a także w naszym "Kurierze Warszawskim", którego wiernym współpracownikiem od ponad trzech lat jest autor.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..