Do 2 lutego 2016 roku, w związku z okiem Życia Konsekrowanego, będzie można uzyskać odpust zupełny. Gdzie i za co?
Kardynał Kazimierz Nycz ustanowił odpusty związane z Rokiem Życia Konsekrowanego. "Mając na względzie duchowe dobro wszystkich i poszczególnych członków Instytutów Życia Konsekrowanego oraz wiernych Archidiecezji Warszawskiej, kierując się normami zawartymi w dekrecie Penitencjarii Apostolskiej, z dnia 23 listopada 2014 r., ustanawiam wymienione poniżej miejsca święte, w których można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami (wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii świętej, modlitwa według intencji Papieża, brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, nawet powszedniego) podczas całego Roku Życia Konsekrowanego, trwającego od 30 listopada br. do 2 lutego 2016 roku" - czytamy w komunikacie metropolity warszawskiego.
Odpust zupełny mogą zyskać członkowie Instytutów Życia Konsekrowanego i wszyscy wierni, którzy uczestniczą w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z okazji obchodów Roku Życia Konsekrowanego. Odpust można również uzyskać, nawiedzając jeden z ośmiu kościołów archidiecezji, uczestnicząc w Eucharystii lub liturgii godzin albo podejmując modlitwę lub medytację zakończoną modlitwą Ojcze nasz, Wyznaniem Wiary i wezwaniem do Matki Bożej.
Wyróżnione świątynie to: archikatedra Męczeństwa św. Jana Chrzciciela, bazylika Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, bazylika Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Maksymiliana Kolbe w Niepokalanowie, kościół NMP Królowej Wyznawców na Siekierkach, kościół św. Andrzeja Boboli na Mokotowie, kościół Miłosierdzia Bożego w Ożarowie Mazowieckim, kościół Wieczerzy Pańskiej na Mariankach w Górze Kalwarii, ul. Papczyńskiego 6, oraz kościół Matki Bożej Jerozolimskiej, ul. Łazienkowska 14.
Odpust jest darowaniem przez Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy. Odpust jest cząstkowy albo zupełny, zależnie od tego, czy uwalnia od kary doczesnej należnej za grzechy w części lub w całości. Nikt nie może przekazywać innym osobom żyjącym odpustów, jakie sam zyskuje. Odpusty zarówno cząstkowe, jak i zupełne mogą być zawsze ofiarowane za zmarłych na sposób wstawiennictwa.