Nowy numer 28/2018 Archiwum

Odpusty na Pradze

Abp Henryk Hoser SAC wyznaczył świątynie w diecezji warszawsko-praskiej, w których można uzyskać odpusty z okazji Roku Życia Konsekrowanego.

Każdy wierny może uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami: wyznanie grzechów w sakramencie pokuty, przyjęcie Komunii Świętej, modlitwa w intencjach Ojca Świętego i brak przywiązania do jakiegokolwiek grzechu - nawet powszedniego.

Drugi warunek: trzeba wziąć udział w uroczystościach diecezjalnych organizowanych z racji Roku Życia Konsekrowanego, pobożnie nawiedzić katedrę lub inne święte miejsce wyznaczone i wziąć udział w Eucharystii lub Liturgii godzin, albo przez odpowiedni czas oddać się pobożnym rozważaniom, dodając na koniec Modlitwę Pańską, wyznanie wiary w jakiejkolwiek prawnej formule i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny.

Możliwość uzyskania odpustu ogłosiła 23 listopada 2014 r.Penitencjaria Apostolska, na prośbę Prefekta Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.

Decyzja Ojca Świętego Franciszka umożliwia uzyskanie odpustów we wszystkie dni Roku Życia Konsekrowanego przez członków instytutów życia konsekrowanego oraz wszystkich wiernych, prawdziwie skruszonych i kierujących się miłością. 

W ogłoszonym przez Penitencjarię Apostolską Dekrecie zostało udzielone biskupom diecezjalnym prawo wyznaczenia w ich Kościele partykularnym miejsc, gdzie wierni będą mogli zyskać dar odpustu zupełnego.

Zgodnie z tym, abp Henryk Hoser wyznaczył następujące miejsca odpustowe Roku Życia Konsekrowanego:

  • bazylika katedralna świętych Michała Archanioła i Floriana Męczennika w Warszawie na Pradze, w której jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
  • bazylika Najświętszego Serca Jezusowego w Warszawie na Pradze, której kustoszami są Księża Salezjanie.
  • kościół św. Wincentego Pallottiego w Warszawie na Pradze, gdzie duszpasterzami są Księża Pallotyni.
  • kościół św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty w Warszawie na Białołęce, gdzie duszpasterzami są Ojcowie Pasjoniści.
  • kościół św. Józefa Robotnika w Wołominie, gdzie duszpasterzami są Księża Orioniści.
  • sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto, którego kustoszkami są Siostry Loretanki.
  • sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej w Otwocku-Świdrze, którego kustoszkami są Siostry Szensztackie.
  • kaplica w Karmelu Opatrzności Bożej i Niepokalanego Serca Maryi w Nowych Osinach koło Mińska Mazowieckiego, Sióstr Karmelitanek Bosych.
  • kaplica św. Scholastyki w Niegowie-Samarii, Sióstr Benedyktynek Samarytanek.
  • kaplica w Domu św. Faustyny w Ostrówku, Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Jednocześnie abp Henryk Hoser SAC poprosił kapłanów diecezjalnych i zakonnych, posługujących w wyznaczonych miejscach, by "ochoczo i wielkodusznie sprawowali sakrament pokuty oraz często udzielali Komunii Świętej".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma