Nowy numer 25/2018 Archiwum

Prońko, Figurska, Zagrobelny dla hospicjum

Aktorzy i muzycy wystąpią z niezwykłym koncertem dla jedynego na Litwie hospicjum.

Ojcowie dominikanie ze Służewa (ul. Dominikańska 2) zapraszają 15 stycznia o 20.15 do parafialnego kościoła na wyjątkowy wieczór kolęd. Z charytatywnym koncertem wystąpią gwiazdy polskiej sceny, m.in. Olga Boczar, Halina Frąckowiak, Dominika Figurska, Joanna Moro, Krystyna Prońko, Ernest Bryll, Marcin Styczeń, Łukasz Zagrobelny. W imprezie, której kierownikiem muzycznym jest Grzegorz Urban, wezmą też udział goście z Litwy - Emilija i Adele Vaiginyte - oraz chór Sound'n'Grace.

Wstęp na koncert jest bezpłatny. Po imprezie będzie można wesprzeć finansowo jedyne na Litwie hospicjum, któremu patronuje bł. ks. Michał Sopoćko, spowiednik św. s. Faustyny. Prowadzą je w Wilnie Siostry Jezusa Miłosiernego. Hospicjum bezpłatnie opiekuje się chorymi w ich domach, a także zapewnia stacjonarną opiekę dzienną lub całodobową (dysponuje 14 łóżkami). Bezpłatnie pomaga też rodzinom pacjentów. Litewski Fundusz Zdrowia przekazuje dofinansowanie w wysokości 40 proc. kosztów utrzymania placówki. Resztę pieniędzy siostry muszą zdobyć same.

"Ty, człowiecze, który dzisiaj biegasz do pracy, na zakupy, wyjeżdżasz na superwakacje, pomyśl, że możesz żyć odrobinkę skromniej i się podzielić" - mówiła w wywiadzie dla "Wiadomości Znad Wilii" s. Michaela Rak, założycielka i dyrektorka hospicjum. Tłumaczyła zarazem: "Idea hospicjum zakłada także ponadwyznaniowość i ponadpodziałowość, jakąkolwiek - religijną, partyjną, społeczną. Dotyczy to także narodowości. Często słyszę: »Siostra jest Polką, jest więc to hospicjum dla Polaków?«. Nie, jest to hospicjum dla ludzi. My nie pytamy o narodowość".

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma