Nowy numer 33/2018 Archiwum

Więcej na edukację, mniej na inwestycje

Radni uchwalili tegoroczny budżet stolicy. W nim 704 mln zł deficytu.

Stołeczni radni przyjęli w czwartek projekt budżetu Warszawy na 2015 r. Planowane dochody mają wynieść 14 mld 163 mln zł, a wydatki – 14 mld 866 mln zł. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała, że budżet jest przejrzysty i zapewni prawidłowe funkcjonowanie miasta i jego rozwój. Zapisany w uchwale budżetowej bilans dochodów i wydatków oznacza deficyt na poziomie 704 mln zł.

Największa kwota w 2015 r. w wydatkach bieżących ma być przeznaczona na edukację. „Największa suma to są wydatki na edukację, które zaplanowane są w wysokości 2 mld 846 mln zł. To jest prawie 70 mln więcej niż w roku ubiegłym” - mówiła Gronkiewicz-Waltz, przedstawiając radnym założenia budżetu.

Pieniądze, jak powiedziała, zostaną przeznaczone m.in. na budowę nowych żłobków, przedszkoli i szkół. Nowe żłobki mają powstać m.in. na Bielanach i Woli, przedszkole na Wilanowie, a gimnazjum na Białołęce.

Na kolejnym miejscu w wydatkach stolicy znajduje się transport i komunikacja miejska. Wydatki na zakup usług przewozowych mają osiągnąć kwotę 2 mld 479 mln zł, a szacowane dochody ze sprzedaży biletów komunikacji miejskiej – 816 mln zł.

Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że miasto nie planuje podwyżek cen biletów komunikacji miejskiej.

Na kulturę w 2015 r. ma być przeznaczone 370 mln zł, czyli o 3 proc. więcej niż w 2014 r. - zaznaczyła Gronkiewicz-Waltz.

Na sport miasto zamierza wydać 108 mln zł, czyli o ponad 5 proc. więcej niż w zeszłym roku. „Najważniejszą inwestycją będzie modernizacja toru łyżwiarskiego Stegny. Na ten cel będzie w tym roku wydany 1 mln zł” - zapowiedziała.

Gronkiewicz-Waltz przedstawiła także pięć największych inwestycji w 2015 r. Mają to być kolejno: projekt i budowa II linii metra (311 mln zł), budowa Trasy Świętokrzyskiej (219 mln zł), budowa ul. Nowolazurowej (129 mln zł), modernizacja ciągu ulic Marsa-Żołnierska (102 mln zł) i rozbudowa ulic Zwoleńskiej i Żegańskiej (78 mln zł).

Przeciw projektowi budżetu głosował opozycyjny PiS. Przewodniczący klubu radnych PiS w Radzie Warszawy Jarosław Krajewski argumentował, że budżet oznacza zahamowanie ważnych inwestycji w mieście. „To jest porażka inwestycyjna Hanny Gronkiewicz-Waltz i Platformy Obywatelskiej, ale również złe informacje dla mieszkańców Warszawy. Z jednej strony mamy najmniejsze planowane wydatki inwestycyjne od 8 lat – to oznacza, że nie będzie budowana obwodnica śródmiejska, most Krasińskiego oraz nie będą kontynuowane prace związane z budową metra na Gocław” - powiedział Krajewski.

Przewodniczący klubu radnych PiS zgłosił osiem poprawek odnoszących się do planowanych wydatków Warszawy w 2015 r. Wśród nich znalazły się punkty, w których postulował m.in. przyśpieszenie budowy obwodnicy śródmiejskiej, zabezpieczenie środków na budowę II linii metra na Gocław oraz zwiększenie środków na wsparcie organizacyjno-prawne dla lokatorów z reprywatyzowanych budynków. Wszystkie zostały odrzucone.

Przyjęcie uchwały ws. budżetu oznacza zielone światło dla realizacji 336 projektów wybranych w pierwszej edycji budżetu partycypacyjnego, w ramach którego do podziału było ponad 26 mln zł.

Jak powiedział PAP wiceprezydent Michał Olszewski w 2015 r. ok 250 mln zł zostanie przeznaczonych na rewitalizację obszaru Pragi. „Większa część tej kwoty jest dzisiaj jeszcze nie rozdysponowana, natomiast pierwszeństwo w wydawaniu tych środków będzie miało budownictwo mieszkaniowe na Pradze. Te środki będą stopniowo zabezpieczane i będziemy finansowo zasilali nasze spółki TBS, po to, żeby mogły rozpocząć modernizację obiektów na Pradze” - zapowiedział Olszewski.

Na tej samej sesji radni przyjęli uchwałę ws. Wieloletniej Prognozy Finansowej Warszawy na lata 2015-2042. Główne kierunki inwestowania ujęte w tym dokumencie to: budowa II linii metra, budowa obwodnicy Śródmiejskiej, rewitalizacja obszaru Pragi, budownictwo społeczne, dzielnica Wisła, centra lokalne, Szpital Południowy i Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma