Nowy numer 25/2018 Archiwum

Trzy lokalizacje dla pomnika smoleńskiego

- Pomnik smoleński powinien stanąć w centrum miasta, w spokojnym miejscu - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, wymieniając wśród możliwych lokalizacji Ogród Saski, Plac Unii Lubelskiej i sąsiedztwo pl. Piłsudskiego.

Najbardziej stosownym miejscem na lokalizację pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej są okolice pl. Piłsudskiego - uważa Hanna Gronkiewicz-Waltz, która przyznała, że według niej najlepszy byłby skwer na tyłach Ministerstwa Kultur, który sąsiaduje z Placem. Ratusz w ostatnich dniach zaproponował trzy lokalizacje dla pomnika: okolice Placu Piłsudskiego (na tyłach ogrodu Ministerstwa Kultury), plac Unii Lubelskiej i skrzyżowanie ul. Marszałkowskiej i Królewskiej (przy Ogrodzie Saskim).

Skwer na tyłach Ministerstwa Kultury jest oddalony o ok. 100 metrów od Krakowskiego Przedmieścia i Pałacu Prezydenckiego. Ratusz tłumaczy, że pomnik ofiar nie może stanąć w miejscu, gdzie gromadziły się tysiące ludzi po katastrofie 10 kwietnia 2010 r., bo na tę lokalizację nie wyraża zgody konserwator zabytków. Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśla też, że Krakowskie Przedmieście jest zbyt ruchliwe i hałaśliwe dla pomnika, który ma czcić ofiary katastrofy. Pomnik, według prezydent Warszawy, powinien powstać w spokojniejszym miejscu. 10 kwietnia minie pięć lat od katastrofy samolotu pod Smoleńskiem, w której zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma