Na Mazowszu mieszka już ponad 1 mln seniorów. Ich liczba stale rośnie. Wśród osób starszych zdecydowanie przeważają kobiety. Dziś obchodzimy Dzień Babci, jutro - Dzień Dziadka.
Na Mazowszu mieszka już ponad 1 mln seniorów. Ich liczba stale rośnie - oblicza Urząd Statystyczny w Warszawie. Wśród osób starszych zdecydowanie przeważają kobiety – na 100 mężczyzn przypadało 224 kobiet. W Warszawie niemal 70 proc. seniorów to kobiety.
Co piąta osoba mieszkająca na Mazowszu to osoba w wieku poprodukcyjnym (60/65 lat i więcej). Najwyższy odsetek osób w wieku poprodukcyjnym odnotowano w Warszawie, powiecie lipskim i sokołowskim. Dla porównania „młode” powiaty, czyli takie w których liczba dzieci w wieku od 0 do 14 lat znacznie przewyższa liczbę osób w wieku poprodukcyjnym to powiaty: wołomiński, piaseczyński i legionowski. W samej Warszawie również można zaobserwować podział na dzielnice „młode” (Białołęka i Wilanów) oraz „stare” (Śródmieście, Żoliborz, Mokotów).
Jaką opiekę mają seniorzy? W województwie mazowieckim w 2013 r. osobom starszym udzielono niemal 6 mln porad lekarskich w ramach POZ, w tym 1,8 mln w Warszawie. W stolicy na 1 lekarza geriatrę przypadało około 39 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. W pozostałej części województwa mazowieckiego na 1 lekarza tej specjalności przypadało 212 tys. osób w wieku poprodukcyjnym. Opieką w zakładach stacjonarnej pomocy społecznej w województwie mazowieckim objętych jest 0,34 proc. osób w podeszłym wieku.
Pamiętajmy o naszych babciach i dziadkach, nie tylko w dniu ich święta.