Nowy numer 32/2022 Archiwum

Petenci nawet nie zauważają

Niepełnosprawny człowiek może być pełnosprawnym pracownikiem. Mazowiecki Urząd Wojewódzki chce przełamywać stereotypy i przyjmuje na staż także osoby z upośledzeniem umysłowym.

Mazowiecki Urząd Wojewódzki od lat współpracuje z Towarzystwem dla Ociemniałych w Laskach i innymi organizacjami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi. Teraz podpisał umowę z Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym. Dotyczy ona staży dla podopiecznych stowarzyszenia, którzy chcieliby w przyszłości podjąć pracę. Taką pracę rozpoczęła właśnie pani Agata.

- Będzie wykonywać czynności pomocnicze, takie jak obsługa urządzeń biurowych, pomoc przy archiwizacji dokumentów czy pakowanie i stemplowanie kopert - mówi Agnieszka Zawadzka, pełnomocnik wojewody ds. mniejszości narodowych i etnicznych oraz równego traktowania.

Nowa stażystka w biurze budżetowo-księgowym MUW pracuje z trenerem, który pomaga jej oswoić się z nowymi zadaniami.

- Organizując staże, chcemy zmienić postrzeganie osób z niepełnosprawnością intelektualną jako tych, które nie mogą pracować. Trudności poznawcze czy problemy z myśleniem przyczynowo-skutkowym nie muszą być przeszkodą - mówi Monika Zima-Parjaszewska, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym.

Petenci nawet nie zauważają   Halina Stachura-Olejniczak, dyrektor generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, uważa, że obecność pracowników niepełnosprawnych pozytywnie wpływa na atmosferę w urzędzie Tomasz Gołąb /Foto Gość W ciągu 4 lat praktyki bądź staże w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim odbyły 54 osoby z różnymi niepełnosprawnościami. Cztery, po przeszkoleniu, zostały zatrudnione. Między innymi Adam Wiśniewski. 28-latek pracuje w urzędzie od 3 lat. Jest niewidomy, kończył gimnazjum w Laskach i liceum im. ks. Archutowskiego na Bielanach. Później dwustopniowe studia - licencjat i magisterskie na Wydziale Politologii UKSW, specjalizacja: praca społeczna oraz polityka społeczna i gospodarcza.

- Petenci nawet nie zauważają jego niepełnosprawności. Obsługuje ich telefonicznie albo mailowo. Jego stanowisko pracy umożliwia przekształcenie treści korespondencji na język Braille’a, więc robi to, co inni pracownicy - mówi Halina Stachura-Olejniczak, dyrektor generalny Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.

MUW zatrudnia ptseir 1400 osób. W ubiegłym roku prowadził nabór na niemal 150 stanowisk. Na 5,5 tys. złożonych ofert, tylko 200 przysłały osoby niepełnosprawne.

- Nasze doświadczenie pokazuje, że jest to obopólna szansa zarówno dla osób korzystających ze staży, jak i dla pracowników urzędu. Wzajemnie uczymy się pokonywać własne lęki i bariery, otwierając się na nowe wyzwania. Osoby niepełnosprawne są dobrymi i lubianymi pracownikami - przekonuje H. Stachura-Olejniczak, zachęcając wszystkich do przeglądania ofert pracy na stronach urzędu i do ubiegania się o stanowiska w MUW.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama