W kościele przy pl. Szembeka uczczono 184. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską i 90-lecie parafii Najczystszego Serca Maryi.
- 25 lutego 1925 r. została erygowana nasza parafia. Data nie jest przypadkowa. 25 lutego 1831 r. miała tu miejsce bitwa grochowska, najkrwawsze starcie powstania listopadowego. Nasz kościół jest żywym pomnikiem tego wydarzenia. Jest sercem Grochowa - powiedział na początku Mszy św. ks. prał. Krzysztof Ukleja, proboszcz parafii Najczystszego Serca Maryi.
Jubileuszowej Eucharystii przewodniczył ordynariusz warszawsko-praski abp Henryk Hoser. - Obchodzimy dziś jubileusz podwójny. Bitwa na przedpolach Warszawy w 1831 r. zapewniła 20 lat niepodległości. W ślad za tym wydarzeniem kard. Aleksander Kakowski erygował tu parafię. To miejsce jest uświęcone krwią poległych Polaków, w tym gen. Franciszka Żmirskiego - mówił abp Hoser. Przypomniał, że pierwsze inicjatywy upamiętniające zryw niepodległościowy były możliwe dopiero w 1915 r.
- Gdy po Rosjanach przyszli Niemcy, postawiono drewniany krzyż, potem metalowy. Następnie zbudowano drewniany kościół. 10 czerwca 1934 r. wkopano kamień węgielny pod budowę murowanej świątyni. W 1941 r. była ona w stanie surowym, ale przetrwała przejście frontu, choć wtedy spalił się historyczny drewniany kościół - przypomniał abp Hoser.
Nawiązując do obecnej sytuacji Polski i świata, prosił o modlitwę o opamiętanie na Ukrainie i wypunktował wyzwania, przed którymi stoi nasz kraj. - Musimy zawiadować wolnością, bo nie można powiedzieć, że cały naród żyje według hasła: „Bóg, honor, Ojczyzna”. Nie możemy myśleć o sobie jako o bycie samowystarczalnym, pomijając Stwórcę. A po trzecie - odrzućmy bałwochwalstwo, bo często lubimy to, co jest dla człowieka toksyczne - przekonywał hierarcha. Wskazał na źródło prawdziwego szczęścia. - Jeśli chcemy mieć życie radosne, zwróćmy się do Tego, który jest Życiem. A jest Nim słowo Boże - zakończył abp Hoser.
Po Mszy św. przy pomniku bitwy pod Olszynką Grochowską w rejonie ul. Szerokiej z inicjatywy Kręgu Pamięci Narodowej odbyły się uroczystości patriotyczno-religijne. Odegrano hymn narodowy i modlono się w intencji poległych. Były też wystąpienia okolicznościowe, Apel Poległych i salwa honorowa. Uroczystości zakończyła ceremonia złożenia wieńców.
Obchody 184. rocznicy bitwy zostaną zwieńczone 7 marca o godz. 14.30. Przeprowadzona zostanie wtedy rekonstrukcja walk w alei Chwały w okolicy ul. Traczy. Wcześniej, bo już o godz. 12, w parku im. płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” (ul. Grochowska, róg Kwatery Głównej) odbędą się koncentracja wojsk i odprawa dowódców, a następnie przemarsz historycznych oddziałów na pole bitwy. Będzie można zobaczyć pojedynki na szable, brawurową jazdę konną oraz usłyszeć strzały z armat.