Biegi, wystawy, apele koncert i Msze św. - stolica świętuje pamięć o bohaterach. Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W przeddzień Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na Cmentarzu Powązkowskim wkopano 36 brzozowych krzyży, upamiętniające zidentyfikowane ofiary systemu komunistycznego. Główne uroczystości obchodów dnia poświęconego pamięci bohaterów odbywają się 1 marca.
O godz. 17 na pl. Piłsudskiego rozpocznie się apel poległych. Następnie uczestnicy obchodów, niosąc wizerunki żołnierzy wyklętych, przejdą do archikatedry, gdzie o godz. 19. odprawiona zostanie uroczysta Msza św. w intencji bohaterów antykomunistycznego podziemia.
W południe prezydent Bronisław Komorowski weźmie udział w uroczystej zmianie warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a następnie w Pałacu Prezydenckim odbędzie się konferencja, podczas której zostaną podane nazwiska kolejnych zidentyfikowanych żołnierzy podziemia.
Dzień poświęcony pamięci wyklętych uczczą też warszawiacy. O godz. 11, z pl. Zamkowego wyruszy rowerowa Masa Krytyczna poświęcona ich pamięci. Blisko 20-kilometrowa trasa wiedzie przez historyczne miejsca związane z tragicznymi losami obrońców ojczyzny. Z kolei z parku Skaryszewskiego o 11.40 na trasie 1936 metrów wystartuje honorowy bieg "Tropem Wilczym”. Data nawiązuje do roku, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek. Dodatkowo w 3. edycji biegu zawodnicy wystartują na dystansie 5 i 10 kilometrów.
W stołecznym klubie Palladium o 19.30 odbędzie się koncert "Panny Wyklęte", podczas którego wystąpią m.in. Dariusz Malejonek, Maleo Reggae Rockers, Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika.
Z okazji Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych będzie można obejrzeć m.in. wystawę plenerową "Niech polska ziemia utuli ich do spokojnego snu. Ekshumacje i identyfikacje ofiar terroru komunistycznego" przy Krakowskim Przedmieściu oraz ekspozycję "Milcząc wołają" w Centrum Edukacyjnym IPN. Z kolei przy kościele św. Anny na Krakowskim Przedmieściu stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej rozstawiło "Namioty Wyklętych”, w których od 10.30 do 16 będzie można zobaczyć zdjęcia i biogramy bohaterów antykomunistycznego podziemia. Przedsięwzięciu będzie towarzyszył pokaz grupy rekonstrukcyjnej.
Uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędą się w wielu historycznych miejscach pamięci. O 10.30 odbędzie się uroczyste złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego przy al. Wojska Polskiego 40. W południe hołd żołnierzom podziemia mieszkańcy stolicy oddadzą także na Powązkach, przy kwaterze "Ł".
W praskiej katedrze o 12.30 Mszę św. odprawi abp Henryk Hoser. Podczas liturgii zostanie wręczony medal „Zło Dobrem Zwyciężaj”. Następnie pod Dębem Katyńskim odbędzie się apel pamięci. Msza św. w intencji żołnierzy wyklętych odprawiona zostanie także w południe w warszawskiej katedrze polowej.
Z pl. Na Rozdrożu w kierunku ul. Rakowieckiej o godz. 20 przejdzie Warszawski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.