Nowy numer 48/2020 Archiwum

W imię prawdy i ku przestrodze

W 100. rocznicę ludobójstwa Ormian w kościele ojców paulinów, została odprawiona Msza św. w rycie ormiańskim w intencji pomordowanych.

Eucharystii przewodniczył abp Rafael Minassian, ordynariusz Armenii, Gruzji, Rosji i Europy Wschodniej dla Ormian katolików. Homilię wygłosił kard. Kazimierz Nycz, który sprawuję funkcję ordynariusza katolików obrządku ormiańskiego w Polsce.

Metropolita warszawski przypomniał, że ludobójstwo Ormian rozpoczęło się 24 kwietnia 1915 r. i było pierwszym tak tragicznym wydarzeniem XX wieku w Europie. - Zamordowano 2 miliony ludzi, w tym półtora miliona chrześcijan. Wszystko w imię okrutnej ideologii panturanizmu. Wszystkie wspólnoty nie tureckie, zostały przeznaczone do wyniszczenia. Kolejnym motywem zbrodniczej działalności Turków była nienawiść do chrześcijaństwa - mówił kard. Nycz.

Podkreślił, że przez wiele lat nie mówiło się o zagładzie i dopiero na przełomie XX i XXI w. kilka państw podpisało uchwały składające hołd pomordowanym i nazwało ją ludobójstwem. - Tak uczynił polski parlament 15 kwietnia 2005 r. w 90. rocznicę ludobójstwa – przypomniał hierarcha.

Kard. Nycz wskazał też na postawę zamordowanego w 1915 r. w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa abp Ignacego Maloyana. -  Dziś to już błogosławiony. Nie uciekł. Nie opuścił swojej owczarni. Nie zdradził swojej wiary. Innych zachęcał do wytrwania w wierze, a prześladowanym dodawał odwagi – opisywał jego bohaterstwo.

Prosił też o pamięć o ludobójstwie Ormian. - Nie w imię nienawiści, ale w imię prawdy, ku przestrodze następnych pokoleń, by jak mawiał Józef Szujski, „na zafałszowanej historii nie była budowana fałszywa polityka i współczesność. By licząc na niepamięć, czy przemilczanie, żaden współczesny terrorysta świata nie mógł cynicznie liczyć na zapomnienie” - cytował polskiego historyka i działacza  politycznego. Przypomniał też, że Hitler zachęcając do wyniszczenia Polaków, mówił ironicznie, że świat nie pamięta już o zamordowanych Ormianach.

Tekst homilii został przetłumaczony na język ormiański. We Mszy św. uczestniczył ambasador Republiki Armenii w RP Edgar Ghazaryan i ks. Rafał Krawczyk, proboszcz ormiańskokatolickiej parafii centralnej w Warszawie.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama