Nowy numer 3/2021 Archiwum

Dla zabieganych, emigrantów i Nikodemów

W stołecznych kościołach rozpoczęła się Noc Konfesjonałów. Ogólnopolska inicjatywa w naszej archidiecezji odbywa się po raz 4.

- Akcja skierowana jest przede wszystkim do osób, które z powodu wielu obowiązków nie zdążyły duchowo przygotować się do świąt. W ostatniej chwili zauważają, że nie załatwili jeszcze najważniejszej sprawy: właśnie wtedy szukają spowiedników. Otwierając konfesjonały, rzucamy im koło ratunkowe – tłumaczy ks. Grzegorz Adamski, koordynator Nocy Konfesjonałów. I dodaje, że inicjatywa jest także coraz częściej odpowiedzią na potrzeby związane z migracją.

W nocy z Wielkiego Wtorku na Wielką Środę najważniejsze stołeczne świątynie znów otworzą konfesjonały. W tym dniu spowiedź będzie odbywać się m.in. w kościele Najświętszego Zbawiciela, Wszystkich Świętych, św. Marcina i MB Królowej Polski. Dwudniowa Noc Konfesjonałów w Wielki Czwartek i Wielki Piątek odbędzie się z kolei w kościele św. Aleksandra na pl. Trzech Krzyży. Konfesjonały zostaną także otwarte do późnych godzin nocnych w diecezji praskiej m.in. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego, Dobrego Pasterza oraz w praskiej katedrze.

- Sakramentu pokuty i pojednania będziemy udzielać zazwyczaj do północy, a jeśli będzie taka potrzeba nawet i do rana. Nocne spowiedzi nie są schematyczne, jest czas na pogłębioną rozmowę w komfortowych warunkach - wyjaśnia ks. Tadeusz Sowa, archidiecezjalny koordynator Nocy Konfesjonałów.

Noc Konfesjonałów to ogólnopolska akcja duszpasterska zapoczątkowana 6 lat temu w Szczecinie. W ubiegłym roku w inicjatywę włączyło się blisko130 świątyń z całej Polski, w tym 17 w stolicy. W tym roku udział w akcji zadeklarowało 20 diecezji.

Wielki Wtorek

- Najświętszego Zbawiciela, pl. Zbawiciela (do godz. 24)
- Wszystkich Świętych, pl. Grzybowski (w godz. 19-23)
- św. Marcina, ul. Piwna (w godz. 20-24)
- Matki Bożej Królowej Polski, ul. Gdańska (w godz. 17.30-22.30)
- katedra praska, ul. Floriańska, (w godz. 18-22)
- św. o. Pio, ul. Fieldorfa (w godz. 19-24)

Wielka Środa

- katedra praska, ul. Floriańska, (w godz. 18-22)
- sanktuarium św. Andrzeja Boboli (w godz. 20-24)

Wielki Czwartek

- św. Aleksandra, pl. Trzech Krzyży, (w godz. 22-24)
- Najświętszego Zbawiciela, pl. Zbawiciela (w godz. 22-24)
- Dobrego Pasterza, ul. Przewodowa (w godz. 21-1)
- Zmartwychwstania Pańskiego, ul. Księcia Ziemowita (w godz.19.30 -24)

Wielki Piątek

- św. Aleksandra, pl. Trzech Krzyży, (w godz. 22-24)
- Dobrego Pasterza, ul. Przewodowa (w godz. 21-24)

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama