Tuż za bramą obozu koncentracyjnego zabierano im wszystko: mszaliki, różańce, medaliki. Nazistom nie udało się odebrać polskim kapłanom jednego: godności.
29 kwietnia 1945 roku o godzinie 17.25, obóz został zdobyty przez niewielki oddział żołnierzy amerykańskich. Radość z wyzwolenia obozu była tym większa, gdyż tego samego dnia wśród więźniów rozeszła się wieść, iż w związku z rozkazem Heinricha Himmlera z dnia 14 kwietnia 1945 r., ma być dokonane zniszczenie całego obozu wraz z wszystkimi więźniami. Na zniszczenie obozu wyznaczono - 29 kwietnia 1945 r., godz. 21. Wyzwolenie księża uznali za cud. Polscy kapłani 22 kwietnia 1945 roku złożyli ślubowanie, iż ci którzy przeżyją obóz, będą pielgrzymować do św. Józefa w Kaliszu w podzięce za wybawienie.
Jan Paweł II, zaliczając w 1999 r., w 50. rocznicę wyzwolenia obozu część z ofiar Dachau w poczet błogosławionych w grupie 108 męczenników, przypomniał o ofiarach, jakie w czasie II wojny światowej poniósł Kościół katolicki w Polsce: "Żadne słowo nie zdoła wyrazić pełni udręki jakie stały się Waszym udziałem. W czasie ucisku i poniżenia, w miejscu rozszalałego zła, pozostaliście niezłomni i wierni. W otchłani okrucieństwa i nienawiści, tam, gdzie postanowiono zniszczyć człowieka i podeptać jego godność, trwaliście mężnie i heroicznie jak zwiastunowie nowej cywilizacji opartej na prawdzie, dobru, szacunku do życia i sprawiedliwości".
Konferencji towarzyszy wystawa "Kardynał Adam Kozłowiecki, więzień KL Dachau 1940-1945 i jego działalność powojenna" Tomasz Gołąb /Foto Gość
Konferencji towarzyszą wystawy dotyczące KL Dachau. Jedna pt. „Kardynał Adam Kozłowiecki, więzień KL Dachau 1940-1945 i jego działalność powojenna” przygotowana została przez Muzeum Księdza Kardynała Adama Kozłowieckiego w Hucie Komorowskiej. Druga wystawa nosi tytuł: "KL Dachau 1933-1945 eksterminacja duchowieństwa polskiego (1939-1945)" i składają się na nią dokumenty archiwalne IPN oraz zbiory prywatne Anny Jagodzińskiej.
przeczytaj także: