Nowy numer 13/2024 Archiwum

Smoleńskie tablice na Żoliborzu

W dniu imienin bł. Jerzego Popiełuszki w parafii na Żoliborzu odbyły się uroczystości odpustowe i odsłonięto tablicę upamiętniającą katastrofę smoleńską.

Mszy św., z udziałem rodziny błogosławionego oraz pocztów sztandarowych NSZZ "Solidarność” z całej Polski i szkół z terenu parafii, przewodniczył kard. Kazimierz Nycz. - W XX w. ks. Jerzy stał się ziarnem, które obumarło, by wydać plon stokrotny. Przez obumieranie w kapłaństwie był świadectwem prawdy ewangelicznej i świadectwem miłości, ale też świadectwem pokonania dobrem zła, bo na drodze odwetu niczego się nie osiągnie - mówił w homilii metropolita warszawski.

Kaznodzieja zwrócił uwagę, jak bardzo wierni cenili sobie posługę ks. Popiełuszki. - Ludzie patrzyli na jego proste życie i słuchali prostych kazań. A po śmierci do jego grobu pielgrzymowały miliony. Oddawali cześć męczennikowi, ale także uczyli się rozwiązywać problemy w duchu miłości, poświęcać się i być darem dla innych - zauważył kard. Nycz.

Przypomniał, że przy grobie ks. Jerzego modlił się św. Jan Paweł II i Benedykt XVI jak również zmarli w katastrofie smoleńskiej. - Ś.p. Lech Kaczyński z małżonką byli związani z Żoliborzem i z tym kościołem. Módlmy się, by tych 96 osób, które zginęło w służbie ojczyzny, było blisko Boga. Módlmy się, by - o ile jest to w ogóle możliwe - udało się zapełnić po nich lukę w życiu społecznym - zachęcał. Zauważył, że jednym z owoców ziarna rzuconego w ziemię po 10 kwietnia była wielka jedność Polaków w dniu katastrofy i kilka tygodni później. Na te słowa z kościoła odezwał się powtarzany kilkakrotnie okrzyk: "Ale chcemy prawdy”.

Po Mszy św. odbyły się modlitwy przy grobie bł. ks. Jerzego. Składano wieńce i kwiaty, a kard. Nycz dziękował Bogu za tak wspaniałego kapłana. Była też możliwość oddania czci męczennikowi przez ucałowanie jego relikwii.

Na zakończenie uroczystości na ścianie kościoła odsłonięto tablice upamiętniającą zmarłych pod Smoleńskiem. Poświęcił ją metropolita warszawski. Odczytano również list Jarosława Kaczyńskiego, który "z wyrazami największego szacunku” dziękował za upamiętnienie poległych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy