Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Co po gimnazjum?

Rośnie liczba gimnazjalistów, którzy wybierają technika zamiast liceów. Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5 na Pradze pomaga wybrać szkołę i przyszły zawód.

Jednodniowe warsztaty z różnych zawodów w Centrum Kształcenia Praktycznego mogą pomóc gimnazjalistom w wyborze szkoły. W Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Mińskiej 1/5 powstały właśnie dwie nowoczesne pracownie, z których mogą już korzystać uczniowie.

W Centrum Kształcenia Praktycznego ponad 1200 uczniów z 18 szkół i placówek zdobywa umiejętności i kwalifikacje aż w 18 zawodach, od technika awionika (elektronika w samolotach), budownictwa, architektury krajobrazu, przez ekonomistę, informatyka, kucharza, cukiernika, po technika systemów i energetyki odnawialnej. Centrum prowadzi praktyki oraz kwalifikacyjne kursy zawodowe. Rocznie około 3000 gimnazjalistów przychodzi w trakcie dni otwartych oraz indywidualnie, aby w praktyce poznać, na czym polega dany zawód.

Co po gimnazjum?   W 2006 r. technika wybierało 16,4 proc. młodzieży, dziś - 28 proc. Tomasz Gołąb /Foto Gość

W środę pokazano nową pracownię odnawialnych źródeł energii. W pracowni możliwe są ćwiczenia praktyczne, montażowe i pomiarowe związane z zawodem technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej w obszarach energetyki odnawialnej: energia wiatru, energia słońca, energia biomasy, energia wody. Druga nowa pracownia w Centrum przeznaczona jest do przygotowania do zawodu mechanik, mechatronik, informatyk oraz operator obrabiarek skrawających. Pracownia wyposażona jest w obrabiarki sterowane numerycznie CNC (komputerowo), jak i w tradycyjne obrabiarki służące do kształtowania przedmiotów z metalu i tworzyw sztucznych.

W Warszawie trwają teraz zapisy do szkół ponadgimnazjalnych. Do końca tego tygodnia gimnazjaliści muszą dokonać wyboru. Wszystkie informacje o zapisach do liceów i techników są na stronie www.edukacja.warszawa.pl.

W tym roku największym powodzeniem cieszy się Technikum Mechatroniczne nr 1 (chce w nim się uczyć 2,13 osób na jedno miejsce) oraz IX LO im. Klementyny Hoffmanowej (2,10 osoby na jedno miejsce). W pierwszej piętnastce najpopularniejszych szkół ponadgimnazjalnych są także: Technikum Lotnicze im. Bohaterów Narwiku oraz Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy