Gotowa poświęcić wszystko dla głoszenia Ewangelii. Taka była św. Urszula Ledóchowska.
Z okazji liturgicznego wspomnienia i 150. rocznicy urodzin św. Urszuli w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus na Tamce odbyła się dziękczynna Eucharystia za dar życia i dzieło założycielki urszulanek szarych.
Kard. Kazimierz Nycz w homilii zauważył, że mimo, iż św. Urszula wiele podróżowała, to "nie były to drogi przypadkowe, a zamiar Boży, by głosić Ewangelię”. Metropolita warszawski przypomniał również szczególne powołanie świętej. - Postawiła przed swoim zakonem charyzmat wychowania, który, Bogu dzięki, urszulanki realizują do dziś - mówił duchowny.
Zwrócił też uwagę na kontekst historyczno-polityczny, w jakim przyszło działać św. Urszuli. - Wszystkie jej dylematy odbywały się, kiedy Polska wybijała się na wolność. Różnie się do niej przyczyniali ówcześni wybitni Polacy. Swój udział miała w tym również św. Urszula - mówił kard. Nycz.
Wypunktował też przymioty szarej siostry. - Nie była tuzinkową osobą. Miała arystokratyczne zaplecze rodzinne. Była intelektualnym gigantem i wizjonerką. Była kimś! - wyliczał metropolita warszawski. Kardynał dziękował Kościołowi, że zaraz po śmierci Urszuli dostrzegł w niej świętość. - Jakże musiał się z tego cieszyć Jan Paweł II, który z urszulankami z Wiślanej związany był od lat! Przed wyborem na Stolicę Piotrową, kiedy tylko był w Warszawie, to właśnie tu nocował - przypomniał.
W Mszy św. uczestniczyli kapłani archidiecezji warszawskiej, urszulanki z rodzinami, siostry zakonne z innych zgromadzeń, a także mieszkańcy z parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus, na której terenie znajduje się jedyny w Warszawie dom Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego oraz centrum duchowości założycielki zakonu.
Jubileuszowe uroczystości 150. rocznicy urodzin św. Urszuli odbywają się w całej Polsce, a także w Loosedorf w Austrii, gdzie święta przyszła na świat, i w Danii, gdzie pracowała. W Warszawie 14 października br. pod przewodnictwem kard. Nycza przekazane zostaną relikwie świętej do Świątyni Opatrzności Bożej.