Każdy z około tysiąca wiernych, którzy wyruszyli z pl. Piłsudskiego na Święto Dziękczynienia, niósł w sercu inne intencje. Dla warszawiaków było to jednocześnie pożegnanie z Wizerunkiem, który nawiedzał przez rok wszystkie parafie archidiecezji.
Andrzej i Maria Jaśtalowie przyjechali aż z Dąbrowy Górniczej. Ich 8-letnia wnuczka Ania chciała razem z nimi przejść w 11-kilometrowej pielgrzymce z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej do Wilanowa, dziękując za I Komunię św. Małgorzata Brzoska chciała prosić Matkę Bożą o dar jedności w jej małżeństwie, a Jolanta Marchwacka z czwórką dzieci – podziękować za dobro, którego w ostatnim roku wraz z mężem doświadczyła w swojej rodzinie. Śmiała się, że do tej pory zawsze, 39 razy, pielgrzymowała do Maryi, a tym razem przyszło jej wędrować obok Niej.
Matka Boża w cudownym wizerunku nawiedzenia dotarła do Wilanowa w południe, wraz z relikwiami świętych i błogosławionych. Po Mszy św., podczas której kard. Kazimierz Nycz odmówił Akt zawierzenia Opatrzności Bożej, nastąpiło również przekazanie obrazu diecezji płockiej. W przyszłym roku trafi on do diecezji łowickiej, a stamtąd z powrotem do stolicy, do diecezji warszawsko-praskiej. – Niewykluczone, że później, po zakończeniu swojej drugiej pielgrzymki po Polsce, zgodnie z pragnieniem kard. Józefa Glempa, trafi ostatecznie do Świątyni Opatrzności Bożej, wybudowanej w Wilanowie jako wotum narodu polskiego za odzyskaną wolność – ujawnił podczas VIII Święta Dziękczynienia kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.