Tematem naczelnym 369. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, który rozpoczął się 9 czerwca w Warszawie było ubóstwo.
- Temat biedy jest wynikiem sugestii papieża Franciszka, który podczas wizyty ad limina wspomniał o czterech głównych obszarach, jakimi powinien zająć się Kościół w Polsce. Były to m.in. młodzież, rodzina, powołania, ubóstwo - powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. I dodał, że temat małżeństwa i rodziny podejmowany był na marcowym zebraniu Episkopatu.
Podczas czerwcowego zebrania, zagadnieniu ubóstwa zostały poświęcone trzy wykłady. O statystycznych wymiarach ubóstwa w Polsce mówiła prof. Mirosława Grabowska, dyrektor CBOS. Stan wsparcia ze strony państwa na rzecz ubogich omówił prof. dr hab. Tadeusz Kamiński z UKSW. Z kolei o tym, jak jest realizowana pomoc ubogim ze strony Kościoła w Polsce opowiedział ks. dr Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska.
- Pocieszające jest to, że kwestia ubóstwa nie wygląda tak groźnie jak 20, 30 lat temu. Sytuacja lekko się polepsza, ale i tak poziom biedy w Polsce jest dość wysoki - zauważył abp Gądecki.
Podczas posiedzenia biskupi zastanawiali się także nad działalnością państwa i Kościoła w kwestii ubóstwa. - Osoby wykluczone potrzebują zorganizowanej pomoc, ale pomoc Kościoła nie może zastąpić pomocy, którą daje państwo - powiedział hierarcha i dodał, że Kościół może jedynie pełnić rolę pomocniczą. - W takim kształcie Kościół może zrobić dużo, poprzez pomoc finansową, jak i niematerialną.
Konkludując, abp Gądecki podkreślił, że zawsze trzeba starać się pomóc tym, którzy sami nie mogą sobie pomóc. - To są wyzwania, jakie stoją przed kościelną Caritas. Trzeba zawsze starać się o więcej - powiedział.
Obecny na konferencji prasowej ks. marian Subocz, dyrektor Caritas Polska podsumował działania kościelnej organizacji w kwestii walki z ubóstwem, które w jego opinii pogłębia się, np. obejmując coraz więcej sfer życia człowieka.
- Troszczymy się o człowieka od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Staramy się także zwracać uwagę na duchową formację, bo często przyczyny ubóstwa zaczynają się od utraty fundamentu wiary. Kiedy się ten fundament odbuduje człowiek sam z siebie może z ubóstwa wyjść - wyjaśnił ks. Subocz.
Duchowny wskazał skalę pomocy, jaką świadczy Caritas. Przypomniał, że w strukturach 44 Caritas diecezjalnych działa 100 tys. wolontariuszy, skupionych m.in. w Szkolnych Kołach Caritas i Parafialnych Zespołach Caritas.
Sztandarowym przykładem działania Caritas jest organizowane przez nią co roku Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Od początku tej inicjatywy prawie 20 lat temu rozprowadzono już 20 mln wigilijnych świec, z czego dochód przeznaczono na sfinansowanie wakacji letnich i zimowych dla miliona dzieci.
Caritas wydaje też rocznie 1,8 mln posiłków osobom potrzebującym. Organizacja posiada 3 tys. miejsc noclegowych dla bezdomnych, w okresie zimowych pomogła 7 tys. osobom. Pomoc świadczona jest także po za granicami kraju np. w Nepalu, Azji, Syrii czy Libanie.
Z kolei sekretarz generalny KEP bp Artur Miziński zaznaczył, że istotnym tematem obrad Episkopatu była zbliżająca się 50. rocznica wymiany listów między episkopatami Polski i Niemiec. W liście polskich biskupów znalazły się pamiętne słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”. Elementem rocznicowych obchodów będzie spotkanie przedstawicieli obu episkopatów na Jasnej Górze w listopadzie tego roku. 18 listopada. Ponadto wydarzenie sprzed 50 lat zostanie upamiętnione dwoma wystawami w Berlinie i Wrocławiu.
- Aktualność tego zagadnienia jest wywołana także dzisiejszą sytuacją na Ukrainie, u wrót Polski. Ten model wymiany nie tylko listów i myśli, ale i idący za tym głęboki proces rozwiązywania konfliktów oraz budowania relacji opartych na przyjaźni, która ma podstawy czysto chrześcijańskie, jest modelem wciąż przydatnym w kreowaniu rzeczywistości - zaznaczył bp Miziński.
Konferencja dokonała wyboru nowego moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie. Został nim ks. Marek Sędek, kapłan diecezji warszawsko-praskiej. Równocześnie Biskupi dziękują dotychczasowemu moderatorowi, ks. Adamowi Wodarczykowi, mianowanemu biskupem pomocniczym archidiecezji katowickiej, który przez 8 lat służył Ruchowi. Konferencja wyraża nadzieję, że Ruch Światło-Życie, działając w wewnętrznej jedności, nadal będzie prowadził i wspierał dzieło nowej ewangelizacji młodzieży i rodzin.
Na zakończenie konferencji z dziennikarzami pożegnał się odchodzący z funkcji rzecznika KEP ks. Józef Kloch. Ks. Kloch pełnił funkcję rzecznika przez 12 lat. Do kontaktu z mediami wyznaczony został ks. Paweł Rytel-Andrianik z diecezji drohiczyńskiej.