Warszawski

Zmarł ks. prof. Mieczysław Lubański

Przez 45 lat uczył warszawskich seminarzystów. Wykładał też na świeckich uczelniach.

4 lipca zmarł ks. prof. Mieczysław Lubański (l. 90), wieloletni wykładowca w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie.

Urodził się 26 września 1924 r. w Warszawie na Nowym Bródnie W 1945 r. ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Leopolda Lisa-Kuli w Warszawie.Studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim (1945-1950), a także filozofię i teologię w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie (1955-1958) oraz filozofię przyrody na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim (1959-1962). Święcenia kapłańskie otrzymał w archikatedrze warszawskiej 3 sierpnia 1958 r. z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski. Przez rok (1958-1959) pracował w parafii św. Jakuba w Skierniewicach w charakterze wikariusza i prefekta tamtejszego Liceum Pedagogicznego, Technikum Rachunkowości i Technikum Mechanicznego. Od 1965 r. do 2010 r. prowadził w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie wykłady z logiki, metodologii nauk, filozofii przyrody i teorii poznania. Wykładał również na Uniwersytecie Warszawskim, dawnej Akademii Teologii Katolickiej, KUL, Akademickim Studium Teologii Katolickiej, a następnie na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie oraz w Warszawskiej Szkole Zarządzania. Był członkiem Polskiego Towarzystwa Cybernetycznego, Towarzystwa Naukowego KUL, Polskiego Towarzystwa Matematycznego, autorem wielu prac naukowych i podręczników dla studentów. Za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany, otrzymał m.in. złoty Krzyż Zasługi i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski.

 Na razie nie są znane szczegóły dotyczące pogrzebu Księdza Profesora.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Tylko w Gościu