Nowy numer 21/2018 Archiwum

Z relikwiami bł. Matki Teresy

Pod hasłem "Rodzina ikoną Boga" wyruszyła 304. warszawska pielgrzymka na Jasną Górę.

Ponad 3 tys. osób wyruszyło w 304. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę. Trasa podzielona jest na dziewięć dziennych etapów, do Częstochowy pątnicy dotrą 14 sierpnia. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w czasie porannej mszy polecał pielgrzymom modlitwę za Andrzeja Dudę, który w czwartek zostanie zaprzysiężony na prezydenta.

Kierownik pielgrzymki ojciec Marek Tomczyk przypomniał, że motto tegorocznej pielgrzymki brzmi: "Rodzina ikoną Boga".

- Pragniemy w sposób szczególny polecać Bogu przez pośrednictwo Matki Bożej Jasnogórskiej sprawy i problemy rodzin. W obliczu różnych zagrożeń chcemy odkrywać rodzinę w zbawczym zamyśle Boga i nauce Kościoła - powiedział. W czasie tegorocznej 304. WPP pątnikom będą towarzyszyły relikwie błogosławionej Matki Teresy z Kalkuty.

Pątnicy pielgrzymują w 25 grupach. Trasa liczy ok. 250 km; wiedzie m.in. przez Tarczyn i Mogielnicę w woj. mazowieckim; Studzianną, Psary, Skotniki i Wielgomłyny w woj. łódzkim oraz miejscowości Święta Anna i Mstów w woj. śląskim. Po drodze pielgrzymi odwiedzają sanktuaria maryjne m.in. Sanktuarium Matki Bożej Świętorodzinnej w Studziannej, Sanktuarium Pana Jezusa Ukrzyżowanego w Paradyżu i Sanktuarium św. Anny Samotrzeciej w miejscowości Święta Anna. 14 sierpnia pątnicy dojdą do Częstochowy, gdzie wezmą udział w święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

W dniach 5-6 sierpnia ze stolicy wyrusza pięć pielgrzymek m.in. Piesza Pielgrzymka akademickich grup „17”, Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin, Pielgrzymka Niepełnosprawnych, a także Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitarna.

Warszawska Piesza Pielgrzymka ma najdawniejsze tradycje sięgające 1711 roku. Od samego początku trasa przemarszu pozostaje niezmienna. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podzięki po ustąpieniu epidemii. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma