Przez 13 dni odwiedzą 33 parafie, trzy klasztory, trzy więzienia i kilka szpitali. Od parafii św. Trójcy w Kobyłce krzyż i ikona Światowych Dni Młodzieży rozpoczęły pielgrzymkę po diecezji warszawsko-praskiej.
8 sierpnia rozpoczęła się peregrynacja Znaków Światowych Dni Młodzieży w diecezji warszawsko-praskiej. Krzyż Światowych Dni Młodzieży oraz Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani zostały podarowane młodzieży przez św. Jana Pawła II.
Znaki te nie tylko są z młodymi podczas ŚDM, ale cały czas pielgrzymują po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych każdego dnia.
Hasłem tego niezwykłego wydarzenia są słowa „Dotknij Miłosierdzia!”. Symbole ŚDM w asyście policji i klubu motocyklowego Harley-Dawidson zostały przewiezione do parafii Świętej Trójcy w Kobyłce z Gwizdał na granicy diecezji drohiczyńskiej, gdzie bp. Markowi Solarczykowi z młodzieżą przekazał je bp Tadeusz Pikus.
- Od tego momentu jesteśmy duchowo odpowiedzialni za to wielkie dzieło, jakim będzie spotkanie młodych z całego świata z Ojcem Świętym Franciszkiem w Krakowie - podkreślił bp Marek Solarczyk, który przewodniczył liturgii w bazylice św. Trójcy w Kobyłce.
- Każdy z nas otrzymał niesamowity dar życia z Bogiem. Krzyż jest tego znakiem: z jednej strony zwycięstwa nad grzechem, który zamyka pragnienie życia z Bogiem, a z drugiej - zaproszeniem i potwierdzeniem, że znak krzyża uczyniony na naszych czołach w momencie chrztu jest deklaracją: "Ja to biorę, ja chcę się tego nauczyć". Dobrze wiemy, że w tym dziele nie jesteśmy sami: oręduje za nami Matka Najświętsza. Ikona Maryi niosącej na ramionach małego Jezusa - mówił biskup.
Nawiązując do czytań mszalnych bp Marek Solarczyk zwrócił uwagę, że apel św. Pawła o porzucenie "goryczy, uniesienia, gniewu, wrzaskliwości, znieważania z wszelką złością", a także o przebaczanie i postępowanie drogą miłości w rodzinach i wspólnotach, ma wielkie znaczenie przed zaplanowanymi na przyszły rok Światowymi Dniami Młodzieży.
- Chodzi o to, by te tysiące młodzież z całego świata nie miały wątpliwości, że przybyli do domu, gdzie jest kochająca rodzina. Żeby nie mieli wątpliwości, że w naszych serach i w naszej wspólnocie jest Bóg. Niech te znaki Światowego Dnia Młodzieży będą takim zaproszeniem - dodał bp Marek Solarczyk.
Po nabożeństwie powitania i uroczystej Mszy świętej, sprawowanej przez bp. Marka Solarczyka, krzyż i ikona towarzyszyły nocnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
W Kobyłce Znaki ŚDM pozostaną do poniedziałku, skąd wyjadą do Otwocka i w dalsze części diecezji. Odwiedzą dziewięć rejonów, które w przyszłym roku będą gościć młodych z całego świata podczas Dni w Diecezji.
W ramach rejonów Znaki nawiedzą nie tylko parafie i domy zakonne ale również cztery szpitale, dwa areszty śledcze, zakład karny a także Praską Pielgrzymkę Rodzin na jej trasie do Częstochowy.
Zakończenie peregrynacji będzie miało miejsce 21 sierpnia w parafii MB Różańcowej w Wielgolesie, gdzie Symbole zostaną przekazane archidiecezji lubelskiej.
- Obecność krzyża oraz Ikony Matki Bożej będących darem Jana Pawła II to czas szczególnej łaski dla całej diecezji - mówi ks. Emil Parafiniuk.
Szczegółowy program peregrynacji dostępny jest na stronie diecezji warszawsko-praskiej.