Nowy numer 25/2018 Archiwum

O miłości, księżach i kobietach

Warsztaty dziennikarskie, improwizacji scenicznej i… adoracji Najświętszego Sakramentu. Koncerty i rozmowy z ciekawymi gośćmi. Końcówka sierpnia to czas festiwali młodych.

Hasłem tegorocznego 22. salezjańskiego spotkania Campo Bosco jest „S.O.S - Save Our Souls”, czyli "Ocalcie nasze dusze”.

- Wraz z młodymi będziemy przyglądać się współczesnym zagrożeniom. Jednym z największych, na które sami wskazują, jest rozpad tradycyjnych damsko-męskich relacji. Kobiety nabywają coraz więcej męskich cech, a wychowywani bez ojców panowie gubią swoją męskość - mówi ks. Przemysław Kawecki SDB, organizator Campo Bosco. 

Od 27 do 30 sierpnia na kilkuset młodych w wieku 16-25 lat, którzy przyjadą do Czerwińska czekają koncerty m.in. Strony B, Roberta Kanaana, TAU, Brthela i zdobywcy tytułu „Debiut Roku 2015” zespołu Soudarion.

Będzie też coś dla amatorów teatru - występ dadzą Poławiacze Pereł, Teatr In Vitro, Teatr Trzeciego, solowy program kabaretowy wykona Łukasz Szampanek Szymanek. 

Uczestnicy zlotu pod patronatem św. Jana Bosco będą mogli wziąć udział w ponad 30 warsztatach m.in. modlitwy uwielbienia, adoracji Najświętszego Sakramentu, sportowych, plastycznych, teatralnych i tanecznych, a także samodoskonalenia, autoprezentacji czy organizacji czasu.

- Zainteresowaniem cieszą się także warsztaty medialne i dziennikarskie, które w tym roku koncentrować się będą wokół dziennikarstwa śledczego - wyjaśnia salezjanin.

Organizatorzy przygotowali także szereg paneli i wykładów, których motywem przewodnim są damsko-męskie relacje "Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus - kosmiczna katastrofa czy odyseja kosmiczna?”.

Refleksją "Dlaczego mężczyźni nie chcą chodzić do Kościoła?” podzieli się ks. dr Przemek Solarski SDB, co to znaczy "być stuprocentowym mężczyzną” wyjaśni ks. Andrzej Midura, a Mateusz Pietrzak przedstawi bohaterów swojej książki "Boża kompania” - silnych mężczyznach z zawodową pasją, którzy odnaleźli swoje miejsce w Kościele.

O tym, czy "Kobiety są z Wenus?” opowiedzą z kolei Maria Górecka, autorka bloga mamygadzety.pl, s. Iwona Szymanik FMA, salezjanka; zajmuje się wychowaniem i duchowym prowadzeniem młodzieży oraz Maria Rogaczewska, doktorantka w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Świadectwo nawrócenia i koncert da raper Bęsiu, a o swojej najnowszej książce opowie dziennikarz "Gościa Niedzielnego” Marcin Jakimowicz. Wieczorem po godz. 23 działać będzie strefa 18+ z programem przeznaczonym dla osób pełnoletnich. 

Jest także program duchowy - poranna modlitwa Słowem Bożym, uwielbienie i możliwość skorzystania z sakramentu pokuty.

- Dla wielu młodych festiwal to jedyne duchowe wydarzenie w ciągu roku. Poprzez bogatą ofertę kulturalno-duchową w duchu ks. Jana Bosco staramy się ich wzmocnić, pokazać drogę, towarzyszyć - wyjaśnia salezjanin. 

Campo Bosco to jedno z wielu dzieł wychowawczych, które prowadzą salezjanie w ramach Ośrodka Młodzieżowo-Powołaniowego Emaus. Dzięki dotacji finansowej z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu ochrony zabytków, ośrodek będzie mógł jeszcze lepiej służyć młodym, a w przyszłości także całym rodzinom. Zgłoszenia i informacje na www.campo.bosko.pl.

Pod hasłem "Miłość, ale jak?” od 24 do 28 sierpnia w Ożarowie Mazowieckim odbędzie się z kolei IX Palotyńskie Spotkanie Młodych. W programie m.in. codzienna Msza św., modlitwa uwielbienia i w ciszy, warsztaty muzyczne, medialne, tańca religijnego, wspinaczki, komunikacji interpersonalnej, animacji dobrej zabawy, kurs ceremoniarza i rekolekcje ewangelizacyjne. A także koncerty i spotkania z ciekawymi gośćmi. Szczegóły i zapisy na www.psm.pallotyni.pl.

Od 22 do 26 sierpnia w Niepokalanowie odbędzie się Rekolekcyjne Spotkanie Młodych - Max Festiwal. Hasłem tegorocznego zlotu organizowanego przez franciszkanów jest tytuł książki ks. Piotra Pawlukiewicza: "Księża na księżyc! I co dalej?”.

Hasło wpisuje się w temat Max Festiwalu, którym w tym roku jest sakrament kapłaństwa. Organizatorzy zachęcają, by spojrzeć na kapłaństwo wielu różnych stron m.in. mistycznej na przykładzie objawień św. Faustyny, obrazu w mediach oraz roli jaką pełni w życiu rodziny.

Na temat namiestników Chrystusa będą mówić m.in. ks. Piotr Pawlukiewicz, Jan Pospieszalski czy o. Piotr Szczepański. Szczegóły i zapisy na www.maxfestiwal.pl.
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma