Język? Od niedawna. Religia? Nie do końca. Polaków łączy na pewno orzeł z godła.
Wystawa „Z Orłem Białym przez wieki. Symbol władców państwa i narodu” to zmodernizowana wystawa stała otwarta w Muzeum Niepodległości w 2007 r. Druga odsłona ekspozycji prezentuje temat symboli narodowych w nowej szacie graficznej oraz za pośrednictwem różnych środków przekazu, np. interaktywnych stanowisk manualnych, multimedialnych instalacji, zdjęć i makiet.
- Ten znak ma długą historię, która splata się z dziejami naszego państwa i narodu. Na wystawie chcielibyśmy przedstawić tę fascynującą historię, wzbogacając ją o kontekst ludzi, miejsc i wydarzeń - mówi kurator wystawy Stefan Artymowski.
Chociaż źródła historyczne potwierdzają używanie symbolu orła już za pierwszych Piastów, to jednak Orzeł Biały w formie heraldycznej pojawił się dopiero wraz z przyjęciem w Polsce zachodnioeuropejskiej kultury rycerskiej. W XIII w. większość linii dynastii Piastów – choć nie wszystkie – przyjęły orła za swój znak rozpoznawczy. W 1927 roku zaprojektowany został przez prof. Zygmunta Kamińskiego wizerunek Orła Białego, który z niewielkimi modyfikacjami służy nam do dziś.
Na wystawę składają się przede wszystkim zbiory własne Muzeum Niepodległości związane z tematyką godła Polski: biżuteria patriotyczna, medale, monety, banknoty,sztandary, orzełki wojskowe, mundury, plakaty i pamiątki osobiste darczyńców. System audiodeskrypcji i elementy manualne, jak choćby trójwymiarowe makiety pieczęci królewskich - pozwolą zapoznać się z ekspozycją także osobom niewidomym i niedowidzącym. Opowieści o godle towarzyszy zwięzłe ujęcie historii innych znaków państwa: hymnu ,,Mazurka Dąbrowskiego” oraz barw narodowych.
Wystawa czynna: od środy do niedzieli w godzinach 10-17. W poniedziałki i wtorki ekspozycje nieczynne. Ostatnie wejście na wystawę o 16.30. Czas zwiedzania to ok. 30-40 minut. Ceny biletów: normalny – 8 zł, ulgowy – 5 zł, czwartek – wstęp wolny. Muzeum mieści się w pobliżu Placu Bankowego, al. Solidarności 62.